OĽaNO chce zrušiť právo veta starostov pri menovaní riaditeľov škôl

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chce byť podľa poslankyne NR SR Veroniky Remišovej v oblasti školstva konštruktívnou opozíciou, preto bude predkladať konštruktívne legislatívne návrhy.

05.09.2016 12:51
veronika remišová Foto: ,
Poslankyňa Veronika Remišová.
debata (28)

Jedným z nich je aj novela zákona o školskej samospráve, o ktorej bude parlament rokovať na septembrovej schôdzi. Ako povedala Remišová v pondelok na tlačovej besede, jedným z cieľov predkladaného návrhu zákona je odpolitizovanie školstva vo veci výberu riaditeľa školy alebo školského zariadenia.

Podľa súčasnej právnej úpravy má totiž zriaďovateľ školy alebo školského zariadenia, ktorým je obec alebo vyšší územný celok, pri voľbe riaditeľa školy či školského zariadenia tzv. právo veta. Platí totiž, že zriaďovateľ môže dvakrát po sebe odmietnuť kandidáta na tento post, ktorého navrhla rada školy na základe výberového konania. Pri druhom vyslovení nesúhlasu sa vyžaduje schválenie trojpätinovou väčšinou všetkých členov príslušného zastupiteľstva. „Je to proti duchu školského zákona. Zriaďovateľ má zástupcov v rade školy, ale nemôže tam byť primátor alebo starosta, ani riaditeľ školy. Vetácia rozhodnutia rady školy starostom je zásah do nezávislosti školy a politika na pôdu školy nepatrí,“ zdôraznila Remišová.

Podľa poslankyne kompetencie rady školy ako orgánu školskej samosprávy zastúpenej učiteľmi, nepedagogickými zamestnancami, rodičmi, zriaďovateľom a na strednej škole aj samotnými žiakmi by sa mali skôr posilňovať ako oslabovať, a preto OĽaNO navrhuje, aby bol v plnej miere rešpektovaný ten kandidát na obsadenie miesta riaditeľa, ktorý vzišiel z výberového konania, kde výberovú komisiu tvorí rada školy. Predkladaný návrh zákona teda vracia právnu úpravu späť do takej podoby, v akej platila pred septembrom 2015, keď bol zachovaný demokratický princíp rozhodovania školskej samosprávy.

Návrh novely zákona má tiež zvýšiť právnu ochranu pedagogických zástupcov, ktorí sú členmi rady školy. OĽaNO chce pre nich predĺžiť výpovednú lehotu o dva mesiace oproti výpovednej lehote iných zamestnancov. Táto právna úprava je potrebná k tomu, aby sa učitelia nebáli vyjadrovať svoje názory počas zasadnutia rady školy, keď je tam prítomný ich nadriadený, ktorý by mohol z týchto výstupov a názorov vyvodzovať následky v podobe skončenia pracovného pomeru.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #OĽaNO #starostovia #riaditeľ školy