Poslanci NR SR schválili program, opozícia so zmenami nepochodila

Poslancov zamestná na 9. schôdzi Národnej rady SR, ktorú v utorok otvoril predseda NR SR Andrej Danko (SNS), 26 vládnych a 36 poslaneckých návrhov zákonov.

06.09.2016 09:02 , aktualizované: 16:35
debata (4)

Zákonodarcovia prerokujú aj návrhy, ktoré počas minulej schôdze prešli do druhého čítania. Danko zaradil do programu schôdze návrh skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Poslanci sa budú zaoberať okrem zákonov správou generálneho prokurátora i správou špeciálneho prokurátora. Šéf parlamentu zaradil do 84-bodového programu deväť návrhov z dielne ministerstva financií.

V druhom čítaní zákonodarcovia prerokujú dva vládne návrhy zákonov – o dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o diaľničnej známke. Do druhého čítania sa dostali aj tri poslanecké návrhy – o Zbore väzenskej a justičnej stráže, o politických stranách a politických hnutiach a o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR.

Do parlamentu sa na septembrovej schôdzi vracia Erik Tomáš. Po parlamentných voľbách sa stal štátnym tajomníkom na ministerstve školstva. Vláda ho z funkcie odvolala 17. augusta. Pôsobiť bude v parlamentnom výbore pre sociálne veci. V parlamente ako jeho náhradník pôsobil Vladimír Baláž, ktorý po návrate Tomáša ako poslanec NR SR skončil. Danko zároveň oznámil, že poslankyňa za OĽaNO Silvia Petruchová si po sobáši zmenila priezvisko a teraz používa meno Silvia Shahzad.

Na programe je alkohol u cyklistov, protischránkový zákon i rokovací poriadok

Zákonodarcovia budú na schôdzi diskutovať o návrhu zákona od vládnej strany Most-Híd, podľa ktorého by cyklisti mohli jazdiť na bicykli v zastavanom území obce alebo na cestičke pre cyklistov s malým množstvom alkoholu v krvi, čo poslanci NR SR za Most-Híd Tibor Bastrnák a Gábor Gál vnímajú ako neškodné. Návrh by zavádzal „zákonom taxatívne stanovené povolenie jazdiť na bicykli s takým množstvom alkoholu v krvi, aby nebolo zvýšené ohrozenie života či zdravia svojho alebo spoluobčanov,“ vysvetľujú poslanci s tým, že pojem „pod vplyvom alkoholu“ nepoužili, lebo sú presvedčení o tom, že nimi určený limit alkoholu v organizme človeka ešte nespôsobuje, aby dotyčná osoba bola pod jeho vplyvom. Podľa nich také množstvo alkoholu takmer neovplyvní psychické, senzorické ani motorické funkcie u cyklistu, čiže nebude to mať vplyv na bezpečnosť cestnej premávky.

Z dielne rezortu spravodlivosti je na programe protischránkový zákon, ktorý má zabezpečiť transparentné nakladanie s verejnými zdrojmi. Zákon o registri partnerov verejného sektora upravuje pre firmy povinnosť zaregistrovať sa. Okrem toho sú firmy povinné zverejniť vlastnícku štruktúru až na úroveň konečného užívateľa výhod. „Zákon vnáša veľkú mieru transparentnosti do vzťahov medzi štátom na jednej strane a biznisom na druhej strane,“ uviedla ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. „Tento register umožní, aby sme videli, kto je konečný užívateľ výhod spoločností, ktoré obchodujú so štátom. Jednoducho je to veľmi, veľmi tvrdý a podľa môjho názoru aj efektívny protischránkový zákon,“ povedal minulý týždeň premiér Robert Fico.

Témou rokovania bude aj návrh zákona predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS) o rokovacom poriadku. Podľa návrhu by poslanci nesmeli do sály nosiť transparenty, jesť ani používať mobilné telefóny. Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka navrhoval tento bod z programu schôdze vyradiť. S návrhom však nepochodil, vládna koalícia ho odmietla.

Opozícia sa pokúsi o vyslovenie nedôvery Robertovi Ficovi

Opozícia sa počas 9. schôdze NR SR opäť pokúsi o vyslovenie nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi. Za odvolanie premiéra je skupina opozičných poslancov z Opozičnej rady SaS a OĽaNO-NOVA. Andrej Danko odvolávanie v júli presunul na september. Nepáčilo sa mu totiž oblečenie Igora Matoviča (OĽaNO), v ktorom prišiel do rokovacej sály a bilbord, ktorý v sále rozprestrel. Opozícia žiada aj hlavu ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ktorý priznal, že v októbri 2013 kúpil od Ladislava Bašternáka 16-percentný podiel v spoločnosti B.A. Haus. Daniel Lipšic navrhoval, aby vyslovovanie nedôvery Ficovi bolo zaradené ako prvý bod schôdze a nerokovalo sa o ňom až na záver. Zároveň žiadal, aby sa po odvolávaní Fica rokovalo o odvolávaní Kaliňáka. Lipšic so svojimi návrhmi nepochodil.

Predseda Ľudovej strany Naše Slovensko Marián Kotleba navrhol, aby parlament uznesením odsúdil konanie Petra Osuského (SaS), ktorý sa dopustil fyzického násilia na občanovi SR. Poslanec NR SR Peter Osuský dal facku Rudolfovi Vaskému, ktorý politikov označil za „fašistické svine“. Toto označenie Osuského pobúrilo a Vaskému dal facku na jednom z opozičných protestov. Plénum NR SR návrh Kotlebu odmietlo.

Flašíková-Beňová: Za návrhy fašistov sa nehlasuje

Za návrh predsedu Ľudovej strany Naše Slovensko Mariána Kotlebu, aby parlament uznesením odsúdil konanie Petra Osuského (SaS), ktorý sa dopustil fyzického násilia na občanovi SR, hlasovali aj niektorí poslanci zo strany Smer (Róbert Puci, Jozef Buček, Peter Chudík, Jozef Burian, Ľubomír Jahnátek a Oľga Nachtmannová, Martin Nemky a Ján Kvorka). Europoslankyňa za Smer Monika Flašíková-Beňová na sociálnej sieti vyjadrila svoj názor, že poslanci sociálnodemokra­tickej strany, akou Smer je, by nikdy nemali v NR SR hlasovať za akýkoľvek návrh fašistov, nacistov a extrémistov.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #schôdza NR SR