Vláda schválila akčný plán rozvoja okresov Veľký Krtíš a Poltár

Na svojom výjazdovom rokovaní schválila vláda akčný plán rozvoja okresu Veľký Krtíš. Ako uviedol na tlačovej besede vo Veľkom Krtíši predseda vlády Robert Fico, akčný plán počíta v nasledujúcich piatich rokoch s finančnou investíciou 75 miliónov eur.

07.09.2016 08:57, aktualizované: 19:07
debata (4)

Z európskych štrukturálnych a investičných fondov by malo prísť do okresu 48,5 milióna eur a 26,5 milióna majú pokryť súkromné zdroje. Vláda navyše podporí rozvoj regiónu priamou dotáciou 3,3 milióna eur. Prvých 500-tisíc eur má okres dostať ešte v tomto roku.

„Cieľom týchto investícií je vytvorenie 822 nových pracovných miest do roku 2020, čím pôjde miera nezamestnanosti rapídne dole,“ povedal premiér. Dôvodom zaradenia okresu Veľký Krtíš medzi dvanásť najmenej rozvinutých okresov je dlhodobo vysoká miera nezamestnanosti. Jej priemerná výška sa v období rokov 2013 až 2015 pohybovala medzi 23,4 až 18,5 percenta. Za posledných 10 rokov sa z okresu vysťahovalo vyše 3 600 obyvateľov. Podľa najnovších údajov sa situácia v zamestnanosti zlepšila, čo je podľa premiéra signálom, že rozvojové plány okresu sú reálne.

Hospodársko-sídelná aglomerácia Malý Krtíš – Veľký Krtíš – Modrý Kameň je jediné väčšie priemyselné centrum v okrese, ktoré zamestnáva väčší počet zamestnancov. V priemyselnom parku Malý Krtíš v súčasnosti pôsobia dve talianske firmy so zameraním na výrobu elektromotorov a výrobu fitnes strojov. V okrese existujú predpoklady na vznik nových strojárenských prevádzok a na spoluprácu s automobilovým priemyslom. Akčný plán uvažuje o priamej podpore minimálne šiestich podnikateľských subjektov vo sfére priemyselnej produkcie.

Veľký Krtíš má predpoklady rozvíjať predovšetkým potravinársky priemysel, ktorý môže využívať vlastné prírodné zdroje a produkty regiónu, ako sú hrozno, ovocie, zelenina a mlieko. Akčný plán sa preto orientuje najmä na túto oblasť. Počíta s podporou minimálne ôsmich podnikateľských subjektov zameraných na pestovanie ovocia a zeleniny a vinohradníctvo a vinárstvo sumou viac ako 13 miliónov eur. Investícia by mala priniesť vyše sto nových pracovných miest. Približne rovnaká suma by mala ísť aj do oblasti spracovania poľnohospodárskych produktov. Akčný plán zahŕňa vytvorenie prevádzky konzervárne, baliarne a chladiarne mäsových výrobkov, ovocia a zeleniny, vybudovanie malého pivovaru a pálenice. Ďalej počíta s rozšírením výroby v potravinárskom priemysle a podporou predaja slovenských potravinárskych výrobkov, regionálnych potravinárskych špecialít a farmárskych produktov.

Premiér hovoril aj o projektoch v oblasti sociálnej ekonomiky, ktoré budú podporené sumou 775-tisíc eur. „Ide o výrobu a spracovanie drevnej suroviny v obci Slovenské Ďarmoty, zriadenie Mestského podniku služieb v meste Modrý Kameň a rekonštrukciu parku Hôrka v meste Veľký Krtíš,“ konkretizoval. Systémovým opatrením pre zvýšenie zamestnanosti bude podľa premiéra vytvorenie Centra podpory regionálneho rozvoja okresu v hodnote 475-tisíc eur.

Pre okres Veľký Krtíš je charakteristická zlá dopravná infraštruktúra. Akčný plán sa preto zaoberá aj zlepšením komunikačnej dostupnosti regiónu, ako je napríklad odstránenie havarijného stavu ciest v úsekoch Ďurkovce – Kosihovce a Lesenice – Trebušovce. Z hľadiska zlepšenia cezhraničnej spolupráce s Maďarskom počíta s vybudovaním nových mostov cez rieku Ipeľ v lokalitách Ipeľské Predmostie – Drégelypalánk a Vrbovka – Őrhalom. V súvislosti s vybudovaním rýchlostnej komunikácie do regiónu Robet Fico uviedol, že takáto rozsiahla investícia prináša riziko zvýšenia rozpočtového deficitu, čo si nemôžeme dovoliť. Sľúbil, že v čo najkratšom čase bude žiadať Brusel o investičnú výnimku, aby sme neboli tak prísne viazaní nariadeniami Európskej únie.

V závere tlačovej besedy premiér vyslovil nádej, že rokovania s koaličnými partnermi dopadnú dobre a medzi najmenej rozvinuté regióny bude zaradených ďalších päť až šesť okresov, ktorým je vláda pripravená pomôcť.

Okres Poltár dostane regionálny príspevok 2,8 milióna eur

Akčný plán rozvoja okresu Poltár do roku 2020, ktorý vláda schválila na svojej 23. schôdzi v Poltári, počíta s finančnou investíciou 98 miliónov eur. Z verejných zdrojov, ktorými sú predovšetkým európske štrukturálne a investičné fondy, má prísť do regiónu 75 miliónov eur a 23 miliónov majú pokryť vlastné zdroje. Formou regionálneho príspevku okres dostane ďalších 2,8 milióna.

Okres Poltár bol zaradený medzi najmenej rozvinuté okresy na základe dlhodobo vysokej miery nezamestnanosti, ktorá v uplynulých troch rokoch dosahovala úroveň 25,6 až 20,9 percenta. Priemerná miera nezamestnanosti na Slovensku sa počas rovnakého obdobia pohybovala v rozmedzí 13,5 až 10,6 percenta. Miera evidovanej nezamestnanosti v regióne prevyšuje takmer dvojnásobne národný priemer. V súčasnosti je okres Poltár piatym okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti na Slovensku. Až 65 percent uchádzačov o zamestnanie je bez predchádzajúceho zamestnania, respektíve sú dlhodobo nezamestnaní. Ako povedal po rokovaní Fico, prioritou pre okres je podpora vzniku nových pracovných miest. Hlavným cieľom akčného plánu je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 750 nových pracovných miest do roku 2020.

V okrese nie je situovaný žiadny veľký ekonomický subjekt. Aktivity sa orientujú hlavne v malých a stredných podnikoch a v činnostiach malých živnostníkov, predovšetkým v oblasti sklárstva, stavebníctva, kovovýroby a drevospracujúceho priemyslu. Najväčšími zamestnávateľmi bolo v minulosti päť sklární a štyri tehelne. Na území sa ťažili kremičité piesky ako prvotná surovina na výrobu skla. Akčný plán preto počíta s využitím rezerv, ktoré má okres v tejto sfére. V katastrálnom území mesta Poltár v lokalite Jelšoviny sa nachádza územie určené pre vybudovanie priemyselného parku. V okrese sa nachádza aj niekoľko hnedých parkov a iných plôch na podnikanie. Akčný plán hovorí o vzniku minimálne šiestich nových podnikateľských subjektov zameraných na ťažbu tehliarskej hliny, pieskov a kaolínu a následne na výrobu stavebných materiálov a skla.

Premiér označil za nosný projekt oživenie výroby 24-percentného olovnatého skla – krištáľu v Poltárskych sklárňach, kde sa má vytvoriť 260 pracovných miest. „Prostriedky na oživenie výroby boli schválené už dávno vo výške šesť miliónov eur. Zatiaľ sa však nevyčerpali, pretože za šesť rokov sa nenašiel vhodný investor. Momentálne rokujeme s dvoma záujemcami, ktorí zatiaľ nechcú byť menovaní. Uvidíme, či to niektorý z nich myslí vážne,“ povedal v tejto súvislosti primátor Poltára Pavel Gavalec. „Seriózneho investora vláda určite podporí, prostriedky sú vyčlenené,“ uistil premiér. Ďalšie prostriedky vo výške 260-tisíc eur sú vyčlenené aj na prípravu priemyselného areálu v obci Utekáč a vo výške 200-tisíc eur na rozvoj výroby v podniku Žiaromat Kalinovo.

Dôležitým systémovým opatrením na zvýšenie zamestnanosti má byť podľa Fica aj zriadenie centra projektovej prípravy a koordinácie, na ktoré je v akčnom pláne určených 650-tisíc eur. Akčný plán počíta aj so zriadením Regionálneho centra vzdelávania pri Spojenej škole v Poltári v hodnote 100-tisíc eur, ktoré bude pripravovať kvalifikované pracovné sily pre malé a stredné podniky. Súčasťou projektu je vytvorenie malej farmy, zaoberajúcej sa chovom zvierat a pestovaním poľnohospodárskych plodín. V rámci sociálnej ekonomiky bude podľa Roberta Fica podporených desať pilotných projektov sumou 1,3 milióna eur. Ide napríklad o zhodnocovanie odpadu a remeselné obecné služby v Poltári, výrobu zámkovej dlažby a prvkov drobnej architektúry v Kokave nad Rimavicou, práce v lesníctve v obci Utekáč alebo spracovanie lesných plodov a ovocia v Hrnčiarskych Zalužanoch.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľký Krtíš #Poltár #výjazdové rokovanie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy