Okres Revúca dostane od vlády príspevok 3,8 milióna eur

Akčný plán (AP) rozvoja okresu Revúca do roku 2020, ktorý v utorok vláda schválila na svojej 25. schôdzi, počíta s finančnou investíciou 61 miliónov eur. Z verejných zdrojov, ktorými sú predovšetkým európske štrukturálne a investičné fondy, má prísť do regiónu 37 miliónov eur a 24 miliónov majú pokryť vlastné zdroje. Formou regionálneho príspevku okres dostane ďalších 3,8 milióna eur, z tohto 500-tisíc ešte do konca tohto roku.

13.09.2016 08:40, aktualizované: 18:58
debata (15)

Dôvodom zaradenia okresu Revúca medzi najmenej rozvinuté regióny je dlhodobo evidovaná vysoká miera nezamestnanosti, ktorá dosiahla k 31. marcu tohto roku až 20,5 percenta. Viac ako 63 percent uchádzačov o zamestnanie je v evidencii viac ako jeden rok a takmer 40 percent viac ako štyri roky. Je to takmer dvojnásobok oproti celoslovenskému priemeru. Z dlhodobého hľadiska patrí okres Revúca k okresom s najvyššou mierou nezamestnanosti. Dlhodobo bol na druhej priečke, v súčasnosti je v priemere na piatej priečke v Slovenskej republike.

Podiel počtu poberateľov pomoci v hmotnej núdzi viac ako štvornásobne prekračuje slovenský priemer. V minulom roku boli v okrese vyplatené dávky v hmotnej núdzi vo výške takmer 6,5 milióna eur. Slabou motiváciou zamestnať sa sú aj nízke mzdy. V roku 2014 bola priemerná mzda 764 eur, čo je len necelých 80 percent z priemernej mzdy na Slovensku. Ako uviedol predseda vlády Robert Fico na tlačovej besede, hlavným cieľom AP je znížiť mieru nezamestnanosti v okrese podporou vytvorenia 1 100 pracovných miest do roku 2020.

Výrazným nedostatkom pre rozvoj okresu je minimálne pokrytie cestami I. triedy a rýchlostnými cestami. Na jeho území je 236 kilometrov ciest, z toho takmer polovica sú komunikácie III. triedy. Na rýchlostné cesty pripadá necelých osem kilometrov a na cesty I. triedy necelých dvanásť. V okrese Revúca je 89 kilometrov ciest II. triedy. AP navrhuje preklasifikovanie ciest II. triedy v úsekoch Tisovec – Červená skala a Tornaľa – Muráň na cesty I. triedy.

Znamená to, že vlastníctvo týchto komunikácií prejde z kraja na štát, čo zabezpečí lepšiu starostlivosť. Ako sľúbil premiér, udeje sa to ešte pred koncom roku, aby bola zimná údržba už v kompetencii nového vlastníka. Primátorka mesta Revúca Eva Cireňová tento postup privítala. „Z celého dnešného rokovania ma táto skutočnosť asi najviac potešila. Hovorí sa, že kde je cesta, tam je práca, takže pre nás je to veľmi priaznivá vízia“.

Ekonomika okresu je založená na ťažkom a ľahkom priemysle, stavebníctve, obchode, službách a poľnohospodárstve, s prevahou ťažkého priemyslu. Najväčším zamestnávateľom je akciová spoločnosť Slovenské magnezitové závody v Jelšave, ktorá zamestnáva 865 ľudí. Druhým najväčším zamestnávateľom je akciová spoločnosť Slovmag Lubeník, ktorá má 580 pracovníkov.

V okrese je iba jeden investor, ktorému vláda poskytla štátnu pomoc. Spoločnosť LVD v Tornali vytvorila pred dvoma rokmi 250 nových pracovných miest. Investori neprejavujú záujem o región okresu Revúca pre zlú infraštruktúru, členitý terén a pre vzdialenosti od hlavných dopravných tepien.

Akčný plán počíta s podporou projektov v oblasti priemyselnej a remeselnej výroby vo výške 13,6 milióna eur, ktorá by mala priniesť 350 nových pracovných miest. Viac ako polovicu prostriedkov majú tvoriť príspevky z európskych štrukturálnych a investičných fondov. Pôjde napríklad o rozšírenie tradičnej textilnej výroby zo sklených vláken v Revúcej, výrobu inovatívnych materiálov na báze magnezitu v Jelšave alebo modernizáciu a rozšírenie výroby pánskej konfekcie v závodoch OZETA Tornaľa.

V súvislosti s magnezitom Fico zdôraznil veľké perspektívy tejto nerastnej suroviny. „Vedecké výskumy Slovenskej akadémie vied s tureckými odborníkmi ukázali na možnosť výroby horčíka ako kovu z magnezitu. Tunajšie zásoby patria medzi najväčšie na svete, bolo by škoda využívať magnezit len ako žiaruvzdorný materiál do vysokých pecí,“ skonštatoval premiér.

Zalesnenie územia okresu Revúca dosahuje takmer 60 percent, čo je predpokladom rozvoja drevospracujúceho priemyslu. Drevo však neostáva v okrese, čo spôsobilo zánik viacerých drevospracujúcich prevádzok. Akčný plán počíta s vybudovaním závodu na spracovanie dreva v Tornali na území bývalého agrochemického podniku. Cieľom je spracovávanie tvrdej drevnej hmoty v surovom stave a následné efektívne spracovanie až do finálneho stavu drevených podláh.

Akčný plán zahŕňa aj sedem projektov z oblasti poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu s celkovým rozpočtom 6,3 milióna eur, ktoré by mali zamestnať 90 ľudí. Ide napríklad o postavenie farmy na výkrm brojlerov, ktorá by produkovala kvalitné hydinové mäso pre domáci trh. Špecifikum projektu spočíva vo výhodnom použití odpadového tepla susediacich bioplynových staníc na vykurovanie hál počas celého roka. V obci Rašice neďaleko Tornale je naplánovaná výstavba ukážkovej a náučnej včelnice, ktorá by zároveň zabezpečila predaj medu formou domáceho predaja.

Dôležitým systémovým opatrením na zvýšenie zamestnanosti má byť podľa premiéra aj zriadenie centra na podporu regionálneho rozvoja v Tornali, na ktoré je v AP určených 420-tisíc eur. V rámci sociálnej ekonomiky bude podporených šesť subjektov celkovou sumou 800-tisíc eur, čo by malo priniesť vytvorenie 70 pracovných miest. Fico uviedol aj konkrétne príklady. Obecný sociálny podnik v Jelšave bude zameraný nielen na stavebné a údržbárske práce, údržbu miestnych komunikácií, chodníkov a verejných priestranstiev, ale aj na starostlivosť o lesný fond a výsadbu drevín, čistenie lesných ciest, spracovanie kalamitného dreva a náletových drevín na palivové účely.

V sociálnom podniku v obci Gemer sa má rozbehnúť výroba cestovín pomocou automatického stroja na výrobu rôznych tvarov a druhov cestovín vrátane ich balenia. V obci Muránska Dlhá Lúka bude sociálny podnik orientovaný na ovocinárstvo, výkup divo rastúceho ovocia, bylín a húb, spracovanie ovocia sušením alebo mletím, lisovaním na šťavy a sirupy až po výrobu vín a destilátov. Náplňou sociálneho podniku v Ratkovskom Bystrom bude výroba betónových dielov, asfaltovanie výtlkov na obecných cestách, údržbárske práce a drobné opravy pre obyvateľov obce.

Napriek tomu, že okres Revúca má jedinečný prírodný potenciál, je tu slabo rozvinutá infraštruktúra cestovného ruchu. Počet ubytovacích zariadení je značne poddimenzovaný. Najvýznamnejšie turistické atraktivity sú Národný park Muránska planina, Muránsky hrad, budova prvého slovenského gymnázia v Revúcej, Oltár Majstra Pavla v Chyžnom i Gotická cesta. Do rozvoja cestovného ruchu a turistiky predpokladá AP investíciu 2,8 milióna eur a súčasne vytvorenie 70 nových pracovných miest. Podporených by malo byť minimálne 10 projektov rozvoja infraštruktúry cestovného ruchu.

Predseda vlády spomenul okrem iných projekt Morské oko v Tornali. Ide o vybudovanie vodného sveta s celoročnou prevádzkou doplnenou ubytovaním. Hlavným cieľom je vytvoriť ekoakvapark európskeho významu, ktorého súčasťou bude letný amfiteáter a športový areál. V Národnom parku Muránska planina je naplánované vybudovanie rôznych náučných chodníkov, napríklad náučný chodník Muránsky hrad a náučný chodník Stožka.

Projekt počíta aj s opravou a výmenou poškodených informačných panelov, výmenou informačných tabúľ a opravou oddychových miest na území národného parku. Podľa AP sa má výrazne posilniť infraštruktúra cestovného ruchu na Prednej hore, kde by mali pribudnúť požičovne klasických bicyklov i elektrobicyklov, kolobežiek a bežeckých lyží aj so servisným zázemím.

Návštevy dvanástich najmenej rozvinutých okresov uzavrie vláda v stredu na svojom výjazdovom rokovaní v Rožňave.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #rozvoj #akčný plán #Revúca
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy