Fico: Únia sa postará, aby sa Británii darilo horšie

18.09.2016 18:04
fico, robert fico,
Predseda vlády Robert Fico. Autor: ,

Brexit bude pre Londýn veľmi bolestivý, pretože Európska únia sa postará o to, aby sa Británii mimo spoločenstva darilo horšie, než keď bola v ňom.

Denník Financial Times to napísal s odvolaním na premiéra Roberta Fica. Predseda vlády tiež zopakoval, že kľúčovým bodom pri vyjednávaní bude prístup Británie k občanom EÚ, ktorí v ostrovnej krajine žijú a pracujú.

„Pre Britániu to bude veľmi zložité. EÚ využije túto príležitosť, aby verejnosti ukázala: ‚pozerajte sa, teraz uvidíte, prečo je dôležité zostať v EÚ‘. Toto bude (únijná) pozícia,“ povedal premiér. Podľa neho ani sila britskej ekonomiky, ktorá je piata najväčšia na svete, nebude pre úniu takým veľkým lákadlom, aby pristúpila pri rokovaní o brexite na požiadavky Londýna a odchod mu uľahčila.

Fico tiež zopakoval svoje predchádzajúce stanovisko, že zabezpečenie zhodného prístupu Británie k vlastným občanom a k občanom EÚ bude kľúčové pre to, aby si Londýn zachoval prístup na únijný spoločný trh. „Nesmieme dovoliť Spojenému kráľovstvu, aby vytváralo skupinu ľudí druhej kategórie,“ povedal. Obavy z toho, že občania EÚ nebudú mať v Británii ako zamestnanci rovnaké práva ako Briti, dal Fico najavo aj v Českej televízii.

„Všetko, čo chceme, je, aby sa k nám pristupovalo rovnako (ako k britským pracujúcim). Ak to tak bude, potom môže tento rozvod skončiť úspechom. Ale aj tak to bude pre Spojené kráľovstvo bolestivé,“ povedal Fico podľa Finacial Times. Podotkol tiež, že ak britská premiérka Theresa Mayová hovorí o tom, že vplyvy brexitu budú malé, tak blafuje.

Premiér ale zároveň netlačí na Londýn, aby čo najskôr formálne oznámil zámer z EÚ vystúpiť, čo je nutné pre začatie rokovaní o budúcom usporiadaní vzťahov. „Sme trpezliví. Sme pokojní, pretože vieme, čo chceme,“ povedal. „Otázka je, či Briti vedia, čo chcú. To je záhada. Je to nepripravenosť? Alebo taktika? Mne sa to zdá ako nepripravenosť. Sú stále ešte v šoku,“ povedal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Robert Fico #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku