Pod Tatrami sa rozlúčili s obeťami tragédie pri Strelníkoch

Stovky ľudí dopoludnia zaplnili popradskú Konkatedrálu Sedembolestnej Panny Márie, kam prišli dať posledné zbohom trom leteckým záchranárom, ktorí zahynuli počas záchrannej akcie pri obci Strelníky (okres Banská Bystrica).

20.09.2016 13:37
pohreb, záchranári Foto:
Posledná rozlúčka so zosnulými záchranármi v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. Traja záchranári, 50-ročný pilot Ján Rušin, 46-ročná lekárka Patrícia Krajňáková a 32-ročný záchranár František Bartoš, zahynuli 7. septembra pri havárii vrtuľníka AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE) pri obci Strelníky.
debata

Obrad rozlúčky viedol spišský pomocný emeritný biskup Andrej Imrich za prítomnosti najbližších obetí, ich kolegov záchranárov zo Slovenska a zahraničia i verejnosti. Prítomní si zaspomínali na 50-ročného pilota Jána Rušina, 46-ročnú lekárku Patríciu Krajňákovú a 32-ročného záchranára Františka Bartoša aj prostredníctvom videozáznamu. Ich kolegovia sa s nimi po obrade rozlúčili potleskom, ale aj zo vzduchu, letom na vrtuľníku ponad konkatedrálu. Po tejto rozlúčke nasledovali jednotlivé súkromné pohreby záchranárov.

„Opustili nás a nám zostala v srdciach len bolesť, žiaľ a smútok a vďaka. Pomaly sa vyrovnávame s touto skutočnosťou, že už viac sa s nami nebudú deliť o svoje dni, že si už nebudeme vymieňať unavené pohľady po úspešných záchranárskych zásahoch, ani sa už nebudeme spolu tešiť z rodinných a pracovných maličkostí. Všetko sa pomaly presunie do našich spomienok, ktoré, našťastie, nemajú žiadnu hranicu,“ uviedol v príhovore riaditeľ Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE) Ján Kuboši, ktorej vrtuľník patril. Ten rovnako vyzdvihol aj obetavosť zosnulých záchranárov, pre ktorých sa podľa jeho slov záchrana ľudského života stála nielen povolaním, ale aj životným krédom.

So záchranármi sa prišli rozlúčiť aj záchranári zo zahraničia, nechýbali ani ich švajčiarski kolegovia. „Sme šokovaní a nekonečne smutní, tragická havária vrtuľníka počas záchrannej akcie a smrť posádky a pacienta sa hlboko dotkla aj nás vo Švajčiarsku,“ uviedol v konkatedrále generálny riaditeľ švajčiarskej leteckej záchrannej služby REGA Ernst Köhler. Počas obradu si prítomní zaspomínali aj na pacienta Jána Majera, ktorý zahynul spolu so záchranármi počas leteckého nešťastia.

Leteckí záchranári nesú veniec počas poslednej... Foto: SITA
leteckí záchranári, pohreb, vence Leteckí záchranári nesú veniec počas poslednej rozlúčky so zosnulými záchranármi v Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie.

Vrtuľník spoločnosti AIR – TRANSPORT EUROPE (ATE) s trojčlennou posádkou a zranenou osobou sa zrútil pri Banskej Bystrici v lokalite Strelníky v stredu 7. septembra pred polnocou. Záchranárske zložky našli vrak vrtuľníka a štyri telá bez známok života. Na palube vrtuľníka Bell 429 s poznávacou značkou OM-ATR sa nachádzali traja členovia posádky a 38-ročný pacient.

Posádku tvorili pilot Ján Rušin, lekárka Patrícia Krajňáková a záchranár František Bartoš. „Pilot vrtuľníka mal 50 rokov. Počas svojej leteckej kariéry nalietal viac ako 4 640 letových hodín, čím patril medzi najskúsenejších pilotov v spoločnosti. Súčasťou leteckého záchranárskeho tímu bol od roku 1995. Lekárka mala 46 rokov a v záchranárskom vrtuľníku lietala od roku 2014. Na palube sa nachádzal aj 32-ročný záchranár František Bartoš, ktorý pôsobil v ATE najskôr ako letecký mechanik a od roku 2009 ako letecký záchranár,“ informovala krátko po nešťastí hovorkyňa spoločnosti Zuzana Hopjaková.

debata chyba
Viac na túto tému: #záchranári #pohreb #Banská Bystrica