Platy podľa regiónov? Je to diskriminácia, tvrdí Ondek

Malé mestečko na východe Slovenska, nižší učiteľský plat, zato v Bratislave na výplatnej páske viac. To je jeden z návrhov z dielne rezortu financií, ako riešiť nespokojnosť pedagógov so mzdami. Školské odbory s tým nesúhlasia. Obávajú sa nerovnosti a zvyšovania napätia v učiteľskom stave. Ako schodnejšia cesta sa im javí podpora nováčikov.

26.09.2016 07:00
debata (71)

Plat podľa toho, v akom regióne učiteľ pôsobí. Ako jednu možnosť ju navrhol minister financií Peter Kažimír. Predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek to odmieta. „Učitelia s rovnakou praxou by mali byť za tú istú prácu odmeňovaní rovnako, bez ohľadu na miesto ich pôsobenia,“ myslí si Ondek. Kažimírov návrh v praxi by podľa neho priniesol diskrimináciu a zvyšovanie napätia v rezorte. „Navyše podľa nás ani platy učiteľov v malých mestách nezabezpečujú primeranú životnú úroveň a dôstojné spoločenské postavenie, aké im prináleží,“ pripomenul Ondek.

Na druhej strane si uvedomuje rozdielne životné náklady učiteľa v jednotlivých častiach Slovenska. „Na ich podporu by mohli byť použité finančné prostriedky z rozpočtov zriaďovateľov príslušných škôl a školských zariadení,“ myslí si odborár.

Možnosť upraviť učiteľské platy podľa miesta pôsobiska avizoval minister minulý týždeň, považuje to za spôsob, ako dostať do školstva novú krv. „Toto je téma, ktorá učiteľov asi nebude zjednocovať, ale pýtame sa, lebo aj toto je cesta, či indexovať mzdy učiteľov v Bratislave,“ konštatoval Kažimír s tým, že pre muža učiteľa v Bratislave asi nie je jednoduché uživiť rodinu, ale v Trebišove možno áno. Ondek viac víta druhý Kažimírov návrh, a to väčšiu podporu začínajúcich učiteľov. Takýto postup by však nemal ísť podľa neho na úkor zlepšovania miezd ich skúsenejších kolegov. „Jedným z riešení by podľa nás mohlo byť to, aby nastupujúci učiteľ so skončeným druhým stupňom vysokoškolského štúdia bol automaticky zaradený priamo do 10. platovej triedy, čím by sa zvýšil jeho tarifný plat,“ navrhuje Ondek. V súčasnosti absolvent začína o triedu nižšie, kde je základná tarifa v hrubom 650 eur, čo je o 60 eur menej ako v 10. triede.

Za zvýšenie platov okrem odborov bojuje aj Iniciatíva slovenských učiteľov. Tá od septembra spustila stupňovaný štrajk. Najbližšie svoju nespokojnosť vyjadrí vo štvrtok 29. septembra, keď zapojení učitelia neodučia tri prvé vyučovacie hodiny.

© Autorské práva vyhradené

71 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #platy učiteľov