Byty podobne ako Bašternák mala prevádzať aj J&T, tvrdí SaS

18.10.2016 13:12, aktualizované: 15:42

Schémy prevodov bytov ako v prípade kauzy Bašternák neboli počas vlády Smeru výnimkou. Tvrdia to liberáli z SaS, podľa ktorých podobné prevody bytov uskutočnila napríklad aj skupina J&T v prípade bytov z projektu River Park.

Podľa poslanca za SaS Jozefa Rajtára totiž cez podobné schémy spriaznených firiem od roku 2009 prevádzala J&T len z jednej budovy River Parku 34 bytov v celkovej hodnote desiatok miliónov eur. Nakoniec tieto byty po niekoľkých prevodoch podľa neho skončili v spoločnosti, ktorej konateľkou bola sestra jedného zo zakladateľov J&T Andrea Tkáčová. Hoci Rajtár tvrdí, že dôkazy, že si pri týchto prevodoch firmy žiadali neoprávnené nadmerné odpočty nemá, iné logické vysvetlenie týchto schém nevidí.

„Sú to prevody medzi spriaznenými osobami, ktoré nemajú žiadne komerčné opodstatnenie,“ vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii. Zároveň vyzval políciu a prokuratúru, aby tieto prípady preverili. Získať ďalšie neverejné dôkazy ako prevodné zmluvy, nadmerné odpočty či bankové prevody by podľa neho pre nich malo byť záležitosťou niekoľkých dní.

Odstúpenie šéfa finančnej správy by už nič nevyriešilo

Strana SaS už v prípade kauzy Bašternák žiadala pre podozrenia z neoprávnených nadmerných odpočtov na dani z pridanej hodnoty odstúpenie šéfa finančnej správy Františka Imreczeho, čo sa však nestalo. Tvrdili, že prevody bytov a nadmerné odpočty sa musia vyplácať aj s krytím daňových úradov. Ďalšie schémy, ako tá v prípade J&T, podľa Rajtára tieto podozrenia prehlbujú.

Momentálne by už odvolanie Imreczeho podľa podpredsedu SaS Galka zrejme nič nevyriešilo. Jedného poplatného úradníka by totiž zrejme podľa neho vystriedal druhý. V súčasnosti už požadujú odchod ministra financií Petra Kažimíra, ktorý tieto procesy podľa Galka evidentne kryje a nie je schopný sa im postaviť čelom. Mal by tak podľa neho dať priestor niekomu, kto sa odváži tieto problémy riešiť. Odvolávanie ministra v parlamente zatiaľ strana neplánuje, pripúšťa však, že to zváži.

Tkáč: Je to nehorázna hlúposť

Agentúra SITA so žiadosťou o reakciu oslovila aj finančnú skupinu J&T, ktorá zatiaľ na túto požiadavku nereagovala. Promptne sa však k tlačovej konferencii SaS vyjadril prostredníctvom sociálnej siete Patrik Tkáč, ktorý uviedol, že všetko čo odznelo od predstaviteľov SaS je „nehorázna hlúposť“ a že budú požadovať odškodnenie súdnou cestou.

„Od spoločnosti KPHRT, v ktorej je konateľka moja sestra, mám za plne komerčných podmienok prenajatý byt, za ktorý som doteraz zaplatil na dani z pridanej hodnoty viac, ako Galko a jemu podobní zaplatili za celý život,“ dodal na sociálnej sieti Tkáč.

Daniari to berú ako podnet

Finančná správa na vyhlásenia predstaviteľov SaS reagovala slovami hovorkyne Patrície Macíkovej, že ich bude brať ako podnet na prešetrenie.

„Finančná správa skúma všetky podnety indikujúce podvodné správanie subjektov a preto bude aj dnešné vyhlásenie vnímať ako podnet na prešetrenie daňového podvodu a bude sa ním zaoberať,“ uviedla v utorok v reakcii na tlačovú konferenciu SaS Macíková.

Zároveň však dodala, že finančná správa má jasné pravidlá a analytické nástroje na kontrolu subjektov na daň z pridanej hodnoty, čoho výsledkom je aj výrazný pokles podvodov na tejto dani. „Za uplynulé štyri roky pracovníci daňových úradov vykonali viac ako 52 000 daňových kontrol, pričom nálezy predstavujú viac ako 2 mld. eur,“ dodala hovorkyňa.

Ministerstvo financií žiada dôkazy

Ministerstvo financií v reakcii na výzvu poslancov SaS na odstúpenie ministra financií uviedlo, že minister je pripravený vyvodiť personálnu zodpovednosť vo svojom rezorte, ale iba na základe relevantných dôkazov.

„Finančná správa je autonómna inštitúcia, ktorá rozhoduje sama, čoho výsledkom je aj skutočnosť, že vo výbere daní dosahuje najlepšie výsledky od roku 2008. Ak majú páni poslanci nejaké podozrenia zo spáchania akéhokoľvek trestného činu, môžu kedykoľvek kontaktovať orgány činné v trestnom konaní, alebo dať podnet priamo na Finančné riaditeľstvo SR,“ uviedla riaditeľka tlačového odboru ministerstva financií Alexandra Gogová.

#SaS #J&T #kauza Bašternák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku