Starý most v Čadci je minulosťou. V lete bude nový

Poškodený most v Čadci-Horelici zbúrali za necelé dva mesiace. Stavbári už na jeho mieste budujú nový, po ktorom by mohli motoristi jazdiť na budúci rok v júli. Most je kľúčovým spojením medzi centrom mesta a mestskou časťou Horelica, ale zároveň slúži ako obchádzka na medzinárodnej trase do Poľska a Česka pri uzatvorení tunela Horelica, čo býva pomerne často.

, 27.10.2016 15:00
Most, stavba Foto: ,
Poškodený most zbúrali, aktuálne stavbári budujú nový.
debata (2)

Z tristometrového mosta už nestojí vôbec nič. „Rozrezali sme jednotlivé nosníky, bolo ich deväť, ktoré sa oddelili od seba a skladalo sa to dole 500-tonovým žeriavom,“ uviedol za zhotoviteľskú firmu Firesta F stavbyvedúci Stanislav Palárik. Materiál z búrania rozdrvili a využili na spevnenie staveniska, ktoré je pri rieke Kysuca, železničnej trati a čističke. „Čistička je postavená na močarine, takže aby sa mohla technika pohybovať, museli sme si urobiť prístupové cesty a pracovné plošiny, na čo sme použili materiál zo starého mosta,“ vysvetlil Palárik.

Most za takmer osem miliónov eur by mal byť o niečo kratší ako jeho predchodca. Pôvodný meral 307 metrov, nový bude dlhý 265 metrov. Momentálne robotníci betónujú základy pilierov. Jeden z nich sa nachádza v rieke Kysuca, preto musia neprestajne odčerpávať vodu. Betonárske práce by chceli stihnúť do zimy a v zime sa venovať montážnym prácam.

Cestári most pred tromi rokmi pre havarijný stav na mesiac zatvorili, pretože hrozilo, že sa zrúti, a otvorili ho až po tom, čo ho provizórne podopreli. Odvtedy sa po moste jazdilo len v jednom pruhu.

Na most sa majú autá opäť vrátiť v júli 2017, čo výrazne pomôže kritickej doprave v meste Čadca. No pre medzinárodnú tranzitnú dopravu bude výrazným zlepšením až vybudovanie dlhoočakávaného diaľničného úseku D3, o ktorom sa hovorí už dlhé roky. Dosiaľ však nebola skončená súťaž na zhotoviteľa tohto úseku.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Čadca #Most
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy