Výbor pre kultúru a médiá sa zaoberal situáciou v RTVS a slovenskom mediálnom priestore po medializovaných informáciách, ktoré sa týkajú podozrenia z porušenia zákonov týkajúcich sa verejnoprávnych a súkromných médií. Ide o zverejnenú SMS komunikáciu novinárov so súčasným poslancom NR SR Gáborom Grendelom v čase, keď pôsobil ako hovorca ministra vnútra. Komunikáciu zverejnil minulý týždeň podnikateľ Marián Kočner. O zvolanie výboru požiadali predsedu Jarjabka koaliční poslanci. Na výbore bol prítomný aj generálny riaditeľ RTVS Václav Mika.
Podľa Jarjabka ide o podraz novinárov
Podľa Jarjabka zverejnenými SMS a e-mailovými komunikáciami novinárov RTVS a politikov bola spochybnená žurnalistická objektívnosť. „Štyria novinári vrátane šéfa spravodajstva RTVS boli z takýchto nekalých praktík obvinení, a to v čase, keď by sme mali diskutovať o financovaní RTVS, o tom, či súčasný zákon je vyhovujúci, mali by sme si vyhodnotiť program televízie a rozhlasu,“ povedal Jarjabek. To sa podľa neho dnes nedeje, lebo títo štyria novinári hodili zlé svetlo na televíziu. „Pokazili všetko, čo v rámci RTVS pokaziť mohli. Je to ich podraz na RTVS, na tento výbor. Je to celospoločenský podraz na čele so šéfom spravodajstva,“ dodal.
Mika povedal, sa na rokovaní Rady RTVS jasne vymedzil voči akýmkoľvek snahám zasahovať do integrity RTVS vrátane personálnych zásahov. „Zdôrazňujem, že za týmto stanoviskom stojí celé vedenie RTVS.
Zároveň v záujme predísť akýmkoľvek diskusiám na základe nepotvrdených skutočností a snahám poškodiť dobré meno RTVS a dôveryhodnosť spravodajstva RTVS, zriadim komisiu na interné preskúmanie redakčných výstupov v súvislosti s obvineniami zamestnancov RTVS," objasnil Mika. Dodal, že komisia bude vytvorená ako dočasný interný orgán RTVS. O výsledkoch jej skúmania bude informovať.
SNS sa podľa Viskupiča snaží o ovládnutie RTVS
Opoziční podpredseda výboru Jozef Viskupič považuje schôdzu výboru sa zbytočnú. „Výbor bol zvolaný na základe nejakej osobnej pomsty poslanca Antona Hrnka (SNS),“ povedal s tým, že práve on inicioval zvolanie výboru, nie preto, aby sa, ako povedal Hrnko, preverila objektívnosť RTVS, ale preto, lebo mu prekáža, že sa v spravodajstve RTVS neobjavuje jeho osoba. Navyše Viskupič si myslí, že cieľom SNS je ovládnutie verejnoprávnej inštitúcie. „Výbor dnes nevyriešil de facto nič, ale odkázal ľuďom v mediálnom priestore, že ak majú politici vládnej koalície snahu, tak vedia zvolávať výbory a konať rýchlo,“ dodal. Podľa neho sa takto snažia zasahovať do obsahu verejnoprávnej RTVS. „Je tu snaha o stranícke ovládnutie služby,“ zdôraznil Viskupič.
Predseda parlamentu a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko 5. septembra povedal, že návrhy o verejnoprávnom Rozhlase a televízii Slovenska (RTVS) prinesie vtedy, keď bude mať jeho strana na starosti ministerstvo kultúry alebo samotnú RTVS. Ako povedal Danko v relácii Braňo Závodský naživo na rádiu Expres, „SNS vie ťahať, keby mala ministra kultúry alebo by mala RTVS, vtedy cítim povinnosť ťahať“. Neskôr, 7. septembra, Danko vysvetlil, že o daní RTVS do správy jeho strany hovoril v relácii rádia Expres nadnesene. Ako povedal, nadnesene v rozhovore pre rádio Expres povedal, že ak by za RTVS alebo kultúru zodpovedal, tak by veci napĺňal (prichádzal by s riešeniami – poznámka SITA). Podľa neho zodpovedať za RTVS môže vtedy, ak by mal takú zodpovednosť. „Ak ide o verejnoprávnu televíziu, muselo by ísť o konsenzus. Ak by to bola štátna televízia, mohla by sa niesť zodpovedať aj politicky,“ uviedol.
RTVS má podľa Danka dostatočné množstvo zdrojov na prevádzku. „Je tam manažment, ktorý je za ňu zodpovedný,“ konštatoval s tým, že aj štát má dostatočné rezervy, napríklad aj na tretí kanál. „Zvyšovať koncesionárske poplatky je najľahšie riešenie, ktoré nie je riešením. Riešením je nájsť zdroje v RTVS a v štátnom rozpočte,“ zdôraznil.