Zomrel významný politik Mečiarovej éry Augustín Marián Húska

02.11.2016 14:08, aktualizované: 15:20
Augustín Marián Húska
Bývalý poslanec NR SR Augustín Marián Húska. Autor:

Vo veku 87 rokov zomrel 1. novembra bývalý podpredseda HZDS i Národnej rady Prof. Ing. Augustín Marián Húska. Rodák z Hubovej, ktorý sa narodil 9. septembra 1929 zastával post poslanca slovenského parlamentu od roku 1994 až do 2002.

Húsku si ľudia pamätajú ako ministra privatizácie, profesora na Ekonomickej univerzite, ale aj ako člena delegácie, ktorá 3. septembra 1992 stála pri podpisovaní Ústavy SR, keď mal 60 rokov. Informáciu priniesol web pluska.sk.

Rodák z Hubovej bol aj autorom niekoľkých kníh. Blysol sa napríklad aj v legendárnom videoklipe k piesni Vivat Slovakia. Mikrofón zdieľal s takými menami ako Vladimír Mečiar, Ján Cuper, Ivan Gašparovič či Ivan Lexa.

Držiteľ Radu Andreja Hlinku I. triedy za mimoriadne zásluhy o vznik SR prežil posledné roky v úzadí. Posledná rozlúčka so zosnulým bude v utorok (8. 11.) o 12. hodine na cintoríne v Slávičom údolí.

Augustín Marián Húska začínal ako poslanec Slovenskej národnej rady za stranu VPN (Verejnosť proti násiliu). Svoju politickú kariéru odštartoval 9. februára 1990. V rokoch 1990 – 1991 pôsobil ako minister pre správu a privatizáciu národného majetku SR, ale aj ako poslanec Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (FZ ČSFR). Následne bol od roku 1992 poslancom slovenského parlamentu za HZDS. V ňom dlhšie obdobie zastával funkciu podpredsedu.

0 debata debata
Viac na túto tému: #HZDS #politik