Výbor o dlhu Všeobecnej zdravotnej nerokoval, exšéf poisťovne vinu necíti

Parlamentný výbor pre zdravotníctvo v piatok nerokoval o riešení situácie v zdravotníctve, konkrétne o očakávanej strate Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) vo výške 283 miliónov eur. Výbor totiž nebol uznášaniaschopný pre neúčasť koaličných poslancov, tí sa z piatkového rokovania ospravedlnili.

04.11.2016 13:01 , aktualizované: 14:40
debata

Za zatvorenými dverami tak neoficiálne diskutovali členovia výboru za opozíciu s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom, generálnym riaditeľom VšZP Miroslavom Kočanom a bývalým riaditeľom VšZP Miroslavom Vaďurom.

Podľa ministra zdravotníctva v diskusii Vaďura neposkytol vecné argumenty. Podstatné podľa šéfa rezortu je, že účtovníctvo sa neviedlo tak, ako sa malo, čiže neodzrkadľovalo skutočnosť poisťovne. Minulý rok musia podľa Druckera prešetriť orgány činné v trestnom konaní. „My musíme zabezpečiť jednotlivé šetrenia v poisťovni tak, aby do budúcna si bez problémov mohla plniť svoje povinnosti. Už sme povedali, že v súčasnosti nijakým spôsobom likvidita poisťovne nie je ohrozená,“ ubezpečil.

Ako povedal novinárom bývalý šéf VšZP Miroslav Vaďura, vinu určite necíti, výsledok roku 2015 je podľa jeho slov taký, aký mal byť. „Bol zostavený a spracovaný s príslušnou odbornou starostlivosťou tak, ako sa vyvíjali príjmy, výnosy a náklady na výkony zdravotnej poisťovne. Ja si svoje argumenty predostriem pred vyšetrovateľom a odborne si ich obhájim,“ uviedol.

Koaličných poslancov výbor nezaujímal

Mimoriadne zasadnutie zvolali opoziční členovia výboru. „Čo sa týka rozpočtu na ďalší rok, všetky rezorty dostali pridané, až na zdravotníctvo. Rezort zdravotníctva dostal budúci rok o 120 miliónov eur menej s vysvetlením, že štát očakáva viac od ľudí platiacich odvody a spolieha sa aj na úspory v objeme 174 miliónov eur,“ povedal minulý týždeň poslanec za hnutie OĽaNO-NOVA Marek Krajčí.

Poslanec však upozornil, že peniaze sa do systému dostanú cez poisťovne. „V tejto súvislosti nám prichádza tá veľká diera, niečo s čím ministerstvá financií a zdravotníctva nepočítali. Nezávislý audit spoločnosti Deloitte odhaduje účtovnú stratu poisťovne (Všeobecnej zdravotnej poisťovne – pozn. redakcie) na konci roka 280 miliónov eur. Deficit hotovosti ku koncu roku má byť 51 miliónov eur,“ pripomenul Krajčí. Podľa neho, ak sa s týmto deficitom nepodarí vláde a ministerstvu niečo urobiť, reálne hrozí, že nebude z čoho platiť za ošetrenie pacientov. „Vlastné imanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne dosiahne hodnotu mínus 162 miliónov eur, čo de facto znamená, že poisťovňa je v úpadku,“ doplnil.

Opozičný poslanec za hnutie OĽaNO-NOVA a podpredseda výboru Alan Suchánek je sklamaný z neúčasti koaličných poslancov. Opoziční členovia výboru počítali aj s touto možnosťou, avšak, keď prisľúbil účasť minister zdravotníctva aj generálny riaditeľ, očakávali, že koalícia bude mať záujem informovať sa o probléme VšZP. Ako informoval Suchánek, nový termín mimoriadneho výboru by mal byť v čase novembrovej schôdze parlamentu.

debata chyba
Viac na túto tému: #VšZP