Sulík: Ak Trump splní svoje sľuby, bude to výrazná zmena k lepšiemu

Výsledok amerických volieb a zvolenie republikána Donalda Trumpa za budúceho prezidenta USA výrazne neovplyvní dianie v Európe. V nedeľnej relácii RTVS O 5 minút 12 sa na tom zhodli europoslanec za SDKÚ a exminister zahraničia Eduard Kukan, poslanec František Šebej (Most-Híd) a predseda SaS a europoslanec Richard Sulík.

13.11.2016 15:08
Sulík Foto: ,
Richard Sulík.
debata (95)

Zhodli sa tiež, že Európska únia vrátane Slovenska budú musieť investovať viac do svojej obrany, keďže Trump sa bude viac sústreďovať na vnútornú než zahranično-bezpečnostnú politiku. Obavy podľa politikov spôsobuje Trumpov negatívny vzťah k NATO, kde USA zohrávajú hlavnú rolu.

Šebej: Trump prináša veľa nepredvídateľných scenárov

Zvolenie Trumpa podľa Šebeja prináša veľa nepredvídateľných scenárov, no zatiaľ sa presne nevie, akým spôsobom zmení zahraničnú politiku USA. „Ekonomický izolacionalizmus USA by znamenal ekonomické škody," vyhlásil.

Šebej zdôraznil, že ako prezident si Trump nebude môcť dovoliť takú istú rétoriku ako v predvolebnej kampani. Predpokladá, že zahraničná politika USA bude pod vedením Trumpa zmierlivejšia, a to najmä voči Rusku, čo vyvoláva obavy, pričom spomenul, že Trump považuje anexiu ukrajinského Krymu Ruskom za legálnu. „Americký prezidentský systém už prežil všelijakých prezidentov a prežije aj tohto," dodal Šebej.

Sulík: Ľudia volia proti establishmentu

Sulík je presvedčený, že ak Trump splní svoje predvolebné sľuby, bude to výrazná zmena k lepšiemu, či už v prípade postojov k imigrantom či k obchodnej dohode s EÚ CEPTA. „Nebude sa hrať na svetového policajta, preto mi je milší ako Clintonová," povedal. Ľudia v USA aj v EÚ podľa Sulíka volia proti establishmentu, čoho dôkazom je napríklad brexit alebo zvolenie Trumpa.

Líder SaS tiež konštatoval, že Sýria, odkiaľ prichádzajú státisíce utečencov, je najväčší zahraničnopolitický problém EÚ. V tejto súvislosti vyzdvihol dobrý vzťah Trumpa k Rusku a prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Zdôraznil, že ak sa Rusko a USA dohodnú na skončení vojny v Sýrii, tak sa veľmi rýchlo skončí, čo je v záujme EÚ, ktorá sama nemá takéto páky.

Kukan: Obama nepresvedčil Američanov

Kukan konštatoval, že osem rokov vlády Baracka Obamu nepresvedčilo Američanov, takže víťazstvo Trumpa nie je prekvapením. Nový prezident má podľa neho síce impulzívnu povahu a bude ho ťažké kontrolovať a predvídať jeho kroky, bude však určite zodpovednejší ako v predvolebnom boji. „Verím, že dramatická zmena to nebude," vyhlásil exminister.

Príliš zmierlivý vzťah Trumpa k Rusku nemôže podľa Kukana „priniesť nič dobrého“, obavy však zmierňuje postoj Republikánskej strany k Moskve, ktorý je oveľa tvrdší.

Trumpova vláda tiež podľa neho prinesie odklon USA od Európy smerom na Áziu, čo však nie je nič nového, pričom tento proces sa začal už počas Obamovej administratívy. Kukan preto zdôraznil, že Európa sa musí viac podieľať na vlastnej bezpečnosti.

95 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #Eduard Kukan #František Šebej #Donald Trump #americké prezidentské voľby
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy