Prípad premaľovania sochy Biľaka ide opäť na súd

19.11.2016 12:37
Krajná Bystrá, busta Vasiľa Biľaka
Z pomaľovaného podstavca pamätníka Vasiľa Biľaka v Krajnej Bystrej zmizla busta vlani v marci. Archívna snímka. Autor: ,

Prípad slovenských výtvarníkov Petra Kalmusa a Ľuboša Lorenza, ktorí vlani pomaľovali bustu komunistického pohlavára Vasila Biľaka, sa opäť posudzuje ako zločin. Rozhodol o tom krajský súd v Prešove.

Ten vrátil prípad okresnému súdu vo Svidníku, ktorý v máji rozhodol, že nejde o trestný čin poškodzovania cudzej veci, ale o priestupok, ktorý má riešiť okresný úrad. Prokurátor sa však proti uzneseniu súdu odvolal na krajský súd.

Výtvarníkom v prípade preukázania viny hrozilo až ročné väzenie. Avšak prokurátor navrhoval podmienečný trest a žiadal uhradenie škody Komunistickej strane Slovenska (KSS).

Biľak bol čelným predstaviteľom Komunistickej strany Československa a spoluautor pozývacieho listu, ktorý v roku 1968 vyzýval Moskvu k zásahu proti vtedajšiemu československému reformnému procesu a ktorý sa stal formálnym zdôvodnením sovietskej vojenskej invázie do Československa v auguste 1968. Pomník venovala Biľakovi rodná obec Krajná Bystrá, ktorá zároveň politikovi, ktorý zomrel v roku 2014, udelila čestné občianstvo.

Pomník pomaľovali červenou farbou vlani vo februári, krátko potom, čo ho odhalili; neskôr niekto ukradol Biľakovu bustu, ktorá bola súčasťou pomníka.

Podľa prokuratúry dvojica výtvarníkov spôsobila škodu 1 617 eur. Komunisti – aj z dôvodu „straty umeleckej hodnoty“ – požadovali 3 500 eur.

#busta Vasila Biľaka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
25,99
Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

Elite ružové tulipány, ruže, hyacinty

29,99
Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Flower box červená kocka "L" farebné minigerbery

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk