Nemocnica sv. Michala vraj kúpila vybavenie predražene

Nemocnica sv. Michala v Bratislave nakúpila zdravotnícke vybavenie predražene, tvrdí Nadácia Zastavme korupciu. Ako uviedol jej riaditeľ Pavel Sibyla, v tendri sa nakupovalo zhruba 900 rôznych položiek.

22.11.2016 18:00
debata (6)

Nadácia mala k dispozícii od Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR databázu nákupov rôzneho zdravotníckeho tovaru z minulosti. „Túto databázu sme si doplnili o vlastné údaje, ktoré sú v Centrálnom registri zmlúv, doplnili sme ju o cenníkové ceny od distribútorov, ktoré sú voľne prístupné na internete,“ priblížil Sibyla novinárom.

Takýmto spôsobom mohla nadácia porovnať 89 položiek z viac ako 900. „Z tých 89 len štyri sa kúpili pre nemocnicu lacnejšie, ako niekedy v minulosti,“ informoval Sibyla. Predraženie tak podľa nadácie vychádza 50 %. „Áno, porovnávali sme len 89 položiek. Lenže tých 89 položiek tvorí až 37 percent objemu zákazky. Celá zákazka bola 22,7 milióna eur,“ upozornil.

Riaditeľ nemocnice Marián Križko odmieta predraženie a nadáciu považuje za politicky motivovanú. „Údaje, ktoré pracovníci tohto združenia podsunuli médiám, sú lživé a zmanipulované. Neodzrkadľujú reálny stav. Podľa mňa v amatérskom a politicky motivovanom materiáli porovnávali úplne rozdielne zariadenia a prístroje, zariadenia a prístroje inej špecifikácie a konfigurácie. Nesedeli im kurzové prepočty, používali ceny bez dane z pridanej hodnoty a ako väčšinu zmluvných referencií používali príklady mimo územia Slovenskej republiky,“ reagoval riaditeľ na utorňajšom brífingu.

Križko zároveň vyzval zástupcov nadácie na spoločné rokovanie v stredu o 9:00.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemocnica sv. Michala #Nadácia Zastavme korupciu #predražený nákup