Fico sa zastal Lajčáka, niektorých novinárov označil za špinavé protislovenské prostitútky

Premiér Robert Fico obvinenia na adresu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka označil za cielený útok proti úspešnému predsedníctvu a šéfovi diplomacie. Obvinenia odmieta aj Lajčák. Nariadil, aby všetky obstarávania preveril Protimonopolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie. Lajčák takisto povedal, že ak by niekto dokázal, že porušil zákon alebo morálne princípy, tak nie je prilepený k stoličke ministra a odíde.

23.11.2016 12:42 , aktualizované: 14:30
lajčák, fico Foto: ,
Sprava: Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák a predseda vlády Robert Fico počas tlačovej konferencie na tému financovanie slovenského predsedníctva.
debata (1154)

Rezort diplomacie čelí kritike po zverejnení informácií bývalej zamestnankyne rezortu Zuzany Hlávkovej o príprave niektorých podujatí slovenského predsedníctva. Hlávková upozornila na niektoré veci, ktoré pokladá za netransparentné a podozrivé.

„Som predseda vlády a mojou povinnosťou je chrániť mojich ľudí a povedať, čo Slovensko dnes robí a ako je táto práca hodnotená nielen v Európe, ale na celom svete,“ povedal predseda vlády Robert Fico. Na adresu ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka uviedol, že je výborným diplomatom, ktorého Slovensku všetci závidia. „Želal by som aj iným krajinám, aby mali diplomatov takéhoto rangu,“ dodal Fico.

Fico: Cielený útok na predsedníctvo

Predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej rady považuje premiér za veľký úspech. Obvinenia na adresu Lajčáka označil za cielený útok proti úspešnému predsedníctvu a šéfovi diplomacie.

„Nie je predsa možné, aby na princípe jedna baba povedala ste robili príbehy, ktoré sa nezakladajú na pravde,“ uviedol Fico na margo médií. „Nemám nič proti tomu, ak nám idete po krku, ale vy neinformujete, vy bojujete s touto vládou. Niektorí z vás sú špinavé protislovenské prostitútky,“ do­dal.

Lajčák: Nie som k stoličke ministra prilepený

Minister Lajčák uviedol, že nie je expert na organizovanie kultúrnych podujatí, ale je diplomat. Podľa jeho slov ho zaskočilo, koľko samozvaných expertov, prokurátorov aj katov je na Slovensku.

„Pokiaľ by niekto dokázal, že som porušil zákon, alebo morálne alebo etické princípy zlučiteľné s touto funkciou, tak samozrejme, že nie som k tejto stoličke prilepený a odídem z nej. Som si istý, že budem mať viac času na svoj život, rodinu, ale naozaj chcem na všetkých apelovať, ak máme ešte trošku zodpovednosti voči tejto krajine a zdravého rozumu, tak aby sme nevynášali súdy bez dôkazov,“ povedal Lajčák.

Myslí si, že ide o útok na úspešné predsedníctvo a pýta sa, prečo to prišlo až teraz. Dodal, že v živote zažil veľa absurdných situácií, väčšina z nich bola na Balkáne, ale táto je najabsurdnejšia.

Lajčák: Prečo sa s obvineniami čakalo sedem mesiacov?

Minister odmieta tvrdenia, že porušil zákon, keď Hlávkovej pochybnosti nezaevidoval. Tento zákon sa vzťahuje na zamestnancov, keď sa s ňou stretol, už na ministerstve nepracovala, vysvetlil Lajčák s tým, že nariadil interné preverenie podozrení, ktoré mladá žena vzniesla. Teraz požiadal, aby všetky obstarávania, ktoré súvisia s predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie preverili Najvyšší kontrolný úrad, Protimonopolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie. Na tieto úrady sa tiež obrátila aj Transparency International Slovensko.

Lajčák uviedol, že nerozumie, prečo Hlávková čakala so vznesením obvinení a napísaním blogu sedem mesiacov od odchodu z ministerstva. „Otázka, na ktorú ja nemám odpoveď, je, že odišla z rezortu 29. februára a blog sa zjavil 20. novembra. Keď to bolo také urgentné podozrenie, prečo nebolo konané, prečo sa sedem mesiacov čakalo?“ pýtal sa Lajčák.

Stretnutie u ministra

Pokiaľ ide o stretnutie s „tou mladou dámou, ktorá napísala blog“, Lajčák tvrdí, že by rozhovor s ňou opísal inak, ako ho opísala ona. Záleží mu na tom, aby na ministerstve robili mladí ľudia, kvalitní ľudia, ktorí aj videli svet.

Lajčák priznal, že jej ponúkol prácu. „Ja som ju ubezpečil, že nikdy nikomu som žiaden príkaz obchádzať alebo porušovať zákony nedal ani nedám, že mne v prvom rade záleží na transparentnosti a čistote všetkého, čo robíme, pretože som ja ministrom, záleží mi na mojom profesijnom mene, ktoré si budujem dlhé roky a že by som sa tomu nespreneveril,“ pokračoval Lajčák.

„Dostalo sa mi od mojich kompetentných spolupracovníkov ubezpečenia, že všetko je v súlade so zákonom,“ tvrdí Lajčák. Minister však odmietol, že jej hovoril o karteloch v IT sektore, s ktorými štát nevie nič urobiť a odmieta aj to, že Zuzanu Ťapákovú „poslal pán premiér“. Podľa Lajčáka ju Fico neposlal.

Na rozpočte ušetrili

K predsedníctvu Slovenska Lajčák uviedol, že už pred jeho začiatkom plánovali, že rozpočet nepresiahne 70 miliónov eur. Rezortu sa podarilo ušetriť a účet za predsedníctvo by sa mal pohybovať na úrovni 61 miliónov. Urobili spolu 64 verejných obstarávaní v celkovej hodnote osem miliónov eur. Lajčák ďalej informoval, že na kultúrne podujatia vynaložili dva milióny eur, čiže tri percentá z rozpočtu. Štyri hlavné podujatia podľa neho organizoval niekto iný, čo podľa neho vyvracia tvrdenia, že zákazky mali byť niekomu prihrané. Za túto sumu zorganizovali celkovo 250 podujatí v 30 krajinách.

Cieľom osloviť verejnosť

Pokiaľ ide o galavečer, na ktorom predstavili logo, Lajčák uviedol, že síce mohli urobiť tlačovú konferenciu, ale báli sa, že v tom prípade by si logo nikto nevšimol. Predstavili ho 22. februára, ale nie preto, že bolo dva týždne pred voľbami, ale preto, že v tom čase už išli do výroby niektoré predmety, na ktorých bolo logo a nechceli, aby takto uniklo na verejnosť.

Priznal, že honoráre umelcov sa platili z rozpočtu predsedníctva. Uviedol, že na galavečere vystúpilo 26 umelcov za 32-tisíc eur. “Honoráre môžu zverejniť oni, ak to chcú, ja to neurobím, bolo by to voči nim nekorektné a neférové, v tej chvíli by začal lynč na nich, tak ako bol lynč na autora loga. Cítim tlak odradiť ľudí, aby spolupracovali so štátom,“ povedal Lajčák.

Takisto vyvrátil aj to, že tým, že sa toto podujatie organizovalo narýchlo, zamestnanci ministerstva museli sedieť v hľadisku, aby zaplnili prázdne miesta. Podľa Lajčáka to tak plánovali. „Je to aj ich sviatok, lebo na tom pracujú, podieľajú sa, takže sme od začiatku počítali s tým, aby tam boli a aby sa z tej chvíle mohli tešiť a užívať si ju,“ dodal minister. Trvá na tom, že konečná suma za galavečer aj s honorármi pre umelcov bola 200-tisíc eur. Lajčák však odmietol zverejniť mená dvoch ďalších agentúr, ktoré chceli podujatie zorganizovať, nemá na to podľa svojich slov právo, a ani to nevie.

Predsedníctvo ako celospoločenská udalosť

Bývalá zamestnankyňa ministerstva Zuzana Hlávková tvrdí, že rozpočet na kultúrne podujatia sa začal meniť po tom, čo na rezort prišla Zuzana Ťapáková, ktorú im predstavili ako mediálnu poradkyňu, ale nikto presne nevedel, čo je jej úloha. Lajčákovi dal podľa jeho slov niekto na ňu tip. Lajčák si totiž uvedomuje, že slabina ministerstva je v komunikácii smerom k slovenskej verejnosti. „Pani Ťapáková má za sebou mnoho v mediálnej brandži, bola riaditeľkou najúspešnejšej komerčnej televízie a samozrejme, že má skúsenosti, ktoré na MZV nemá nikto. Oslovil som ju, stala sa mojou mediálnou poradkyňou,“ vysvetlil Lajčák s tým, že Ťapáková nemá podpisové právo a rozhodovaciu kompetenciu, niektoré jej návrhy prešli, iné nie.

„Pokiaľ ide o jej plat, nie je riadiaci pracovník, zo zákona nemám povinnosť ho zverejňovať, ale ona požiadala, aby jej plat bol zverejnený. Je to v súlade s tabuľkami. Má plat zhruba 1 400 eur mesačne v čistom,“ informoval.

Lajčák takisto odmietol aj pochybnosti o koncerte pre verejnosť. S návrhom prišiel podľa neho konateľ agentúry Viva Musica! Matej Drlička, koncert bol v rámci festivalu, ktorý by sa konal aj tak. Ministerstvo na to poskytlo príspevok, neplatili plnú cenu za koncert. Na toto podujatie nerobili prieskum trhu, pretože dostali konkrétnu ponuku. „To nebolo pôvodne plánované, to je iniciatíva, s ktorou prišiel pán Drlička. Nám sa ten nápad veľmi páčil a ten koncert bol veľmi úspešný. Nemôžete robiť prieskum trhu, keď máte koncept, ktorý existuje,“ pokračoval Lajčák.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #predsedníctvo v Rade EÚ