Matovič zatiaľ zostane poslancom. Výbor čaká na rozhodnutie Ústavného súdu

23.11.2016 16:03
Igor Matovič
Igor Matovič (OĽaNO).

Výbor Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií v stredu prípad lídra OĽaNO-NOVA Igora Matoviča neriešil. Ako povedal jeho predseda Martin Poliačik (SaS), počká na rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorý prerušil konanie týkajúce sa pokuty, ktorú udelil Matovičovi parlamentný výbor pre jeho nepozastavenú živnosť.

Matovič chce, aby Ústavný súd preskúmal rozhodnutie výboru. Jeho podaním sa zaoberal ÚS SR na neverejnom zasadnutí senátu 4. novembra. Senát konanie prerušil s tým, že sudca spravodajca má predložiť plénu ÚS SR návrh na zjednotenie odchylných právnych názorov.

Poslanec NR SR Igor Matovič by mal výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, prečo nemal pozastavenú živnosť. Tú pozastavil až 30. septembra tohto roku. Líder OĽaNO si zabudol splniť túto zákonnú povinnosť už po druhýkrát. Po pokute, ktorú musel pre svoje pochybenie už raz zaplatiť, teraz môže prísť aj o poslanecký mandát.

Predseda OĽaNO Igor Matovič požiadal o opätovné pozastavenie živnostenského oprávnenia, ktoré mu štát automaticky aktivoval po uplynutí troch rokov, až 30. septembra. V októbri výbor rozhodol, že Matovič musí oneskorené pozastavenie živnosti vysvetliť.

Ak však Matovič príde preto, že si pozabudol pozastaviť živnosť, o mandát poslanca NR SR, bude to podľa predsedu výboru Martina Poliačika (SaS) zlou vizitkou Slovenska. „Ak Matoviča zbavíme funkcie, bude to katastrofálnym vysvedčením právneho štátu, ak príde o mandát na základe tohto pochybenia popri iných veľkých rybách, ktorým ich konanie prechádza, je to katastrofa,“

Na to, že líder OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič opäť porušuje zákon, upozornili ešte v septembri Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. Upozornili na to, že podľa živnostenského registra SR v tom čase živnosť s názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS bola znovu aktívna.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 16. júna 2016 rozhodol o tom, že Matovič zaplatí pokutu vo výške šesťnásobku platu poslanca parlamentu (1 961 eur). Dôvodom je, že poslanec s oneskorením obnovil pozastavenie svojej živnosti ešte v roku 2013.

Pozastavenie živnosti Matovičovi vypršalo 10. augusta 2013, pričom opätovne živnosť pozastavil až 2. septembra toho istého roku, čím porušil ustanovenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného činiteľa. Pozastavenie živnosti podľa zákona o živnostenskom podnikaní nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.

#živnosť #Igor Matovič #Ústavný súd SR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku