Veterinári budú musieť kupovať lieky od výrobcov

Veterinárni lekári si aj po novele zákona o liekoch budú môcť naďalej zakúpiť v lekárňach lieky na veterinárny predpis. Ak však budú potrebovať väčšie množstvo liekov, objednávku budú po novom adresovať držiteľovi registrácie lieku, to znamená jeho výrobcovi.

25.11.2016 19:27
pes, domáce zviera, veterinár Foto:
Ilustračná snímka.
debata (1)

Uviedla to Stanislava Luptáková z Komunikačného odboru Ministerstva zdravotníctva SR v reakcii na tvrdenia nezaradeného poslanca NR SR Zsolta Simona, podľa ktorého operácie psov a mačiek sa budú robiť od januára bez anestézie, pretože novela zákona o liekoch vypustila možnosť, aby sa veterinári mohli legálne dostať k humánnym liekom.

„Pre veterinárov je dôležité, že novela nevylučuje možnosť spolupráce držiteľa registrácie a veľkodistribútora. Objednávka však musí byť adresovaná držiteľovi registrácie lieku, novelou zákona sa totiž zdôrazňuje, že práve držiteľ registrácie lieku bude mať najväčšiu zodpovednosť za prípadný nedostatok lieku na trhu,“ povedala Luptáková z dôrazom na skutočnosť, že ministerstvo zdravotníctva pripravilo novelu zákona o lieku s kľúčovým cieľom zabezpečiť dostupnosť liekov pre občanov Slovenska.

Budú si lieky zháňať majitelia?

Aj zverolekárka Jana Freyová z bratislavskej veterinárnej kliniky Veterinka považuje Simonove vyjadrenie „pritiahnuté za vlasy“, pretože v zozname liekov pre zvieratá je dosť takých, ktorými sa dá navodiť a viesť anestézia. „Pravdou však je, že mnoho iných liečiv, na ktorých sme vo veterinárnej medicíne závislí, je humánnych – oftalmologiká, infúzne roztoky, mukolytiká či cytostatiká. Ak takéto lieky nebudú dostupné pre veterinárov, budú si ich musieť zháňať sami majitelia zvierat,“ povedala Freyová.

Predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová sa vyjadrila, že tvorcovia novely zákona o liekoch asi pozabudli na fakt, že veterinárni lekári k liečeniu chorých zvierat potrebujú mnohé lieky, ktoré veterinárna medicína neposkytuje a v prípade, ak alternatíva vo veterinárnej medicíne aj existuje, tak je mnohonásobne predražená.

„Pre nás to znamená výrazné zvýšenie nákladov na liečbu chorých zvierat,“ povedala Dugovičová s tým, že zo škály liekov, ktoré veterinár potrebuje pre výkon nutných operácií a pri liečení, úplne vypadnú napríklad antibiotické masti a kvapky, za ktoré momentálne neexistuje veterinárna náhrada.

„Veríme, že novela nebola vytvorená na to, aby sa zvýšil zisk farmaceutických firiem pri predaji veterinárnych liečiv,“ uzavrela predsedníčka Slobody zvierat, pričom vyzvala na novelizáciu spomínanej legislatívy.

Simon kritizoval novelu o liekoch

Simon vo štvrtok upozornil, že humánne lieky sa využívajú pri liečení psov, mačiek, ale aj dobytka. „Je to ten istý liek, ako sa používa pri ľuďoch. Doteraz bolo tolerované, že mohli na veterinárny predpis v lekárni vybrať lieky. Nehrozil za to trest. Po novom však bude,“ zdôraznil Simon. Uviedol tiež, že veterinári si po novom nekúpia lieky ani od distribútora, ani lekára, jedine od držiteľa rozhodnutia o registrácii lieku, ten však nemusí mať sklad na území Slovenska. Poslanec preto vyzval vládu, aby v skrátenej lehote predložila zmenu zákona a aby napravila svoju chybu.

Novela zákona o liekoch sa týka liekov, ktoré sú uhrádzané na základe verejného zdravotného poistenia. Zodpovednosť za dostupnosť daného lieku sa podľa novely presúva na držiteľa registrácie kategorizovaného lieku. Ten má zákonnú právomoc usmerňovať distribučnú cestu lieku až po jeho výdaj v lekárni. Novela nadobudne účinnosť od 1. januára budúceho roka.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #veterinári #novela zákona o liekoch