SHMÚ varuje pred vetrom a snehovými závejmi na severe

Silný vietor a možno aj snehové záveje prinesie ochladenie počasia, ktorú podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) možno očakávať už v najbližších dňoch.

26.11.2016 17:54
debata

V nedeľu od severozápadu cez Slovensko postúpi studený front a za ním k nám od severu začne prenikať studený, pôvodom arktický vzduch. Ochladenie bude v severnej polovici Slovenska sprevádzať silný vietor a miestami sa môžu vytvárať snehové jazyky, prípadne aj záveje. Výstraha prvého, najnižšieho stupňa pre silný vietor a možnosť tvorby snehových jazykov a závejov platí od nedele, od 20:00 a počas celého pondelka. Týka sa celého Žilinského a Prešovského kraja, väčšiny Trenčianskeho kraja a severných okresov Banskobystrického kraja. Z Košického kraja platí iba pre okres Spišská Nová Ves. Výstraha sa nevzťahuje na Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj. Priebežne sa aktualizuje a je dostupná na webstránke SHMÚ.

Slovenský hydrometeorologický ústav ešte vo štvrtok 24. novembra informoval, že v závere novembra očakáva výrazné ochladenie a snehové prehánky na celom Slovensku. Na severe predpovedal aj trvalejšie sneženie. SHMÚ očakáva začiatkom budúceho týždňa celodenné mrazy na severe, na juhu bude cez deň zväčša len slabo nad nulou. Noci budú mrazivé na celom území, na severe postupne klesne teplota až na –10 °C. Ochladenie bude sprevádzané aj silným severným vetrom a snehovými prehánkami, pričom na severe bude aj trvalejšie snežiť. Najvýraznejšie sa ochladí na severe, oproti uplynulým teplým dňom ojedinele až o 15 až 20 stupňov, keďže teplota tam pred pár dňami ešte bežne vystupovala nad 15 °C.

debata chyba
Viac na túto tému: #ochladenie #SHMÚ