Bajánková: Výberu Procházku predchádzal transparentný a férový proces

Súdna rada disponuje v rámci výberu kandidáta na post sudcu Všeobecného súdu EÚ obdobnými kompetenciami a úlohami ako poradný výbor, ktorý posudzuje jeho kandidatúru teraz v Luxemburgu.

28.11.2016 16:10
vlada, Bajanik Foto: ,
Predsedníčka Súdnej rady Jana Bajánková.
debata (17)
Rada zohľadňuje pri skúmaní spôsobilosti kandidáta nestranne a nezávisle zastávať funkciu sudcu Všeobecného súdu EÚ všetky relevantné okolnosti, ktoré sa ho týkajú, uvádza sa v odpovedi predsedníčky Súdnej rady SR Jany Bajánkovej na minulotýždňovú žiadosť o vyjadrenie poradného výboru, ktorý skúma kandidatúru Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu EÚ.

Bajánková v odpovedi výboru podčiarkla, že Súdna rada SR v prípade Procházkovej kandidatúry prijala platné uznesenie, ktorému predchádzal transparentný, férový a zákonný proces, ktorého súčasťou bolo aj riadne vypočutie kandidátov. Z vypočutia kandidátov je na webovej stránke súdnej rady zvukový záznam a Bajánková v liste pripojila link, kde si ho môžu v Luxemburgu vypočuť. Poradný výbor Bajánková odkázala na podrobné informácie, ktoré zaslali 20. októbra a 10. novembra. Zároveň dodala, že Súdna rada SR v súčasnosti nedisponuje kompetenciami, aby mohla zasiahnuť do prebiehajúceho procesu na úrovni poradného výboru.

Výbor žiada celý záznam rozhovoru medzi Procházkom a Matovičom

Poradný výbor, ktorý posudzuje kandidatúru Radoslava Procházku na post sudcu Všeobecného súdu EÚ, zaslal minulý týždeň žiadosť o ďalšie doplnenie informácií. Poradný výbor chce kompletný záznam a prepis rozhovoru medzi Radoslavom Procházkom a Igorom Matovičom o financovaní prezidentskej kampane, originál a preklad rozhodnutia o zastavení trestného stíhania v tomto prípade, kde sa riešilo podozrenie z prípravy krátenia dane.

Pred rozhodnutím chce mať výbor tiež k dispozícii kompletný záznam a prepis verejného ospravedlnenia Procházku za omyl, ktorého sa dopustil. Výbor tiež žiada zápisnicu aj nahrávku z vypočutia Procházku na Súdnej rade SR.

Súdna rada sa mala vyjadriť do 25. novembra. Procházka sa má k požiadavkám vyjadriť dodnes. Predsedníčka súdnej rady Bajánková nemá informácie, kedy by sa mal poradný výbor opäť zaoberať Procházkovou nomináciou.

Člen súdnej rady Jozef Vozár k žiadosti o doplnenie informácií k tomuto kandidátovi uviedol, že jeho osobne to neprekvapuje. U sudcu je dôležitá jednak odbornosť a jednak charakter. Odbornosť u Procházku je nespochybniteľná a súd v Luxemburgu teraz skúma aj túto druhú záležitosť. Vozár uviedol, že Procházka vo voľbe na Súdnej rade SR dostal potrebných 10 hlasov. Hlasovanie je tajné, takže z pohľadu výberového konania v súdnej rade nemožno nič namietať. Vozár prezentoval, že on za Procházku nehlasoval.

Ďalší člen rady Dušan Čimo si myslí, že si zrejme poradný výbor chce dotvoriť obraz o kandidátovi. Dana Bystrianska vníma požiadavky na ďalšie informácie ako skutočnosť, že výbor je dôsledný a zaoberajú sa naozaj všetkými informáciami a podnetmi, ktoré došli zo Slovenka. Z hľadiska odbornosti sa podľa Bystrianskej taký kandidát ako Radoslav Procházka na súdnej rade ešte neprezentoval. Dodala, že každý, kto ide do politiky, riskuje, a to sa mu nevyplatilo.

Kandidatúru sprevádza kritika

Vláda odobrila kandidatúru Radoslav Procházka na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu 28. septembra. Procházkovu kandidatúru vzhľadom na jeho politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádza kritika. Nikto nespochybňuje jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňuje jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za „trafiku“, ktorú ma dostať na základe politických dohôd. To ale expolitik odmietol. Informácie o Procházkovej politickej minulosti sa rozhodol poradnému výboru zaslať predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal.

Slovensko je posledná krajina, ktorá ešte neobsadila post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu. Tieto miesta vznikli v rámci reformy a rozširovania súdu a počítalo sa s tým, že noví sudcovia budú zaradení do senátov a pracovať začnú od septembra. Od Slovenska sa očakávalo, že na tento post navrhne ženu. Jednu kandidátku, Máriu Patakyovú, nám v Luxemburgu odmietli pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu, v júni zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov Súdnej rady SR. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas

Radoslav Procházka je vedúci katedry Teórie práva a ústavného práva Právnickej fakulty Trnavskej univerzity. V minulosti pôsobil aj ako vedúci Ústavu medzinárodného a európskeho práva na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave, bol zástupcom SR pred súdmi EÚ v rokoch 2004 – 2006 a právnym poradcom Delegácie Európskej komisie (2002 – 2004). Zastával aj funkciu poradcu Ústavného súdu SR (2001 – 2002), robil tiež pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov a Medzinárodnú helsinskú federáciu.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Súdna rada #Radoslav Procházka #Jana Bajánková