Lehota na aktiváciu e-schránok by sa mala predĺžiť

Termín povinnej aktivácie elektronických schránok pre podnikateľov by sa mal opäť predĺžiť, tentokrát do 30. júna budúceho roka. Vyplýva to z novely zákona o e-Governmente, ktorú v stredu schválila vláda.

30.11.2016 12:36
debata (8)

Ministri zároveň súhlasili so skráteným legislatívnym konaním, nakoľko účinnosť by mala novela nadobudnúť 31. decembra tohto roka. Legislatívnu zmenu musí ešte odobriť parlament.

Novú povinnosť pre podnikateľov stanovil pritom zákon už pred troma rokmi a termín sa už raz predlžoval z 1. júla 2016 na 1. januára 2017. „Chcem povedať, že naozaj tentokrát už pôjde o posledné predĺženie,“ konštatoval po rokovaní vlády podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. Ako dodal, tí podnikatelia, ktorí si schránku aktivovali, budú od 1. januára 2017 alebo od momentu aktivácie, dostávať úradné rozhodnutia od štátnych orgánov elektronicky.

O predĺženie termínu požiadala Slovenská obchodná a priemyselná komora. Dôvodom je nepripravenosť slovenských podnikateľov na nový systém. Ako uviedol v materiáli Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu, napriek pôvodne trojročnej prechodnej lehote, posilneným kapacitám na strane Ministerstva vnútra SR a mediálnej kampani je nárast počtu štatutárov právnických osôb, zapísaných v obchodnom registri, ktorí majú elektronický občiansky preukaz s elektronickým čipom a bezpečnostným osobným kódom (eID), stále nedostatočný, len na úrovni približne 25 percent.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #e-schránka #aktivácia #legislatívna zmena