Unionu vypovedalo zmluvu 31 nemocníc

Union zdravotnej poisťovni (ZP) vypovedalo v stredu zmluvu 31 nemocníc združených v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS).

30.11.2016 18:05
debata (38)
Ako ďalej informovala asociácia, jedna nemocnica zmluvu nevypovie, deväť nemocníc by ju malo vypovedať v blízkom čase. „Zostávajúce nemocnice zvažujú vypovedanie zmluvy,“ uviedla ANS. Asociácia združuje 73 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení.

Nemocnice reagujú na postup zdravotnej poisťovne, ktorá bude chcieť od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, aby jej vrátili príplatky. Union ZP k tomuto kroku pristúpi pre nedostatočné dofinancovanie zdravotníctva. Počas roka 2016 Union ZP opakovane upozorňovala na potrebu dofinancovania zdravotníctva v objeme 180 – 200 miliónov eur. Tieto prostriedky sú nevyhnutné na vykrytie zvýšenia platov zamestnancov v zdravotníctve podľa zákona. Do konca roka však rezort získa iba dodatočných 35 miliónov eur, ktoré budú prerozdelené cez navýšenie platieb za poistencov štátu.

Z tejto sumy získa Union ZP po prerozdelení a úhrade zákonných poplatkov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) a Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) iba 2,4 milióna eur. Dofinancovanie zo strany štátu tak nebude stačiť na pokrytie príplatkov, ktoré Union ZP vyplácala nemocniciam na základe prísľubu ministerstva zdravotníctva o dodatočnom dofinancovaní systému. „Union ZP preto nemá inú možnosť ako uplatniť príslušné zmluvné ustanovenie a vyžiadať si od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti nepokrytú časť príplatkov,“ uviedla poisťovňa.

„Výpoveď reálne nemá žiadny zmysel a považujeme ju za demonštratívnu, pretože súčasnú situáciu nevyrieši,“ doplnila v utorok Elena Májeková, členka predstavenstva a riaditeľka sekcie nákupu zdravotnej starostlivosti, revíznych činností a programov zdravia Union ZP. Členka predstavenstva ďalej uvádza, že opatrenia, ktoré budú viesť k efektívnejšiemu riadeniu zdrojov v zdravotníctve, ako napríklad zavedenie DRG, zníženie úhrad za CT, MR, laboratórnu diagnostiku, lieky a zdravotnícky materiál, majú potenciál priniesť dostatočné úspory už budúci rok. "Samozrejme za predpokladu, že sa k nim pridajú všetci poskytovatelia,“ dodala Májeková.

Zdravotná poisťovňa informovala, že jej boli doručené výpovede od piatich poskytovateľov elektronickou formou. „Uisťujeme poistencov Union zdravotnej poisťovne, že vo všetkých nemocniciach ANS majú aj naďalej nárok na plnú t.j. odkladnú aj neodkladnú starostlivosť,“ reagovala poisťovňa v stredu v stanovisku.

Vo všetkých zmluvách s členmi ANS je dohodnutá jednoročná výpovedná lehota, počas ktorej majú poistenci Union ZP nárok na odkladnú aj neodkladnú starostlivosť v plnom rozsahu podľa zmluvných podmienok. „Je nezodpovedné, aby ktorýkoľvek z poskytovateľov bral v tejto situácii pacientov ako rukojemníkov. Preto očakávame, že sa všetci poskytovatelia budú správať zodpovedne a že prejavia ochotu spoločne s nami hľadať dlhodobé riešenia,“ konštatovala zdravotná poisťovňa Union chce striktne sledovať, či nemocnice budú dodržiavať podmienky zmlúv a každé porušenie je zdravotná poisťovňa pripravená hlásiť ÚDZS.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker verí, že ANS a Union sa dohodnú. Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády. Drucker informoval, že v stredu sa osobne stretol s generálnym riaditeľom zdravotnej poisťovne. „Pokiaľ by pretrvával veľký tlak, prisľúbil som aj osobnú zaangažovanosť,“ doplnil minister. Šéf rezortu upozornil, že v prípade výpovedí zmlúv zo strany členov asociácie, začínajú plynúť výpovedné lehoty, počas ktorých naďalej platia zmluvné podmienky.

Ako upozornila prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Mária Lévyová, celkový nedostatok peňazí v zdravotníctve si môže odskákať pacient. „Nemocnice môžu pristúpiť k rušeniu lôžok či oddelení. Môže sa predĺžiť lehota na plánovaný operačný výkon, vyšetrenie u špecialistu,“ dodala. Pacient podľa nej nesmie byť rukojemníkom v rokovaniach medzi štátom a poisťovňami. „Je ešte dosť času hľadať spoločné riešenie, tak aby nebola ohrozená dostupnosť zdravotnej starostlivosti,“ uzavrela Lévyová.

© Autorské práva vyhradené

38 debata chyba
Viac na túto tému: #poisťovňa Union
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy