Medzi štátne sviatky nové nepribudnú

08.12.2016 11:59

Návrh zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z dielne OĽaNO-NOVA, ktorého cieľom bolo zaradenie dvoch pamätných dní – 21. augusta, Dňa obetí okupácie Československa v roku 1968, a 21. júna, Dňa odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991, poslanci Národnej rady Slovenskej republiky neposunuli do druhého čítania.

Týmito dvomi dňami malo byť vymedzených 23 rokov okupácie Československa. „Okupácia sa začala v noci z 20. na 21. augusta 1968. Šlo o násilné, vojenské potlačenie vtedajšieho pokusu o demokratizačné politické zmeny v Československu a začiatok procesu tzv. normalizácie, ktorej dôsledky sa prejavujú doteraz," zdôvodňovali predkladatelia Ján Budaj, Viera Dubáčová a Oto Žarnay.

„V prvých týždňoch okupácie, v dôsledku streľby do bezbranných ľudí, dopravných nehôd, spôsobených bezohľadnosťou sovietskych vodičov a kriminálnych činov pripravili okupačné jednotky o život najmenej 135 občanov Československa. Následne v období od 1. januára 1969 do 21. júna 1991 pripravila okupácia o život najmenej 267 Čechov a Slovákov," doplnili poslanci s tým, že okupácia vyvolala aj výraznú emigračnú vlnu. Za celý čas existencie komunistického režimu ušlo z Československa viac ako 200 000 exulantov.

Morálne škody, spôsobené viac ako dve desaťročia trvajúcou okupáciu, neslobodou a tzv. normalizáciou, sú nevyčísliteľné. Odchod sovietskych vojsk patril medzi prvé požiadavky verejnosti v Novembri 1989. Federálne zhromaždenie vyhlásilo v decembri 1989 zmluvu o pobyte sovietskych vojsk za neplatnú a štát požadoval urýchlený odchod vojsk.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#štátny sviatok #Deň obetí okupácie Československa
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku