Danko sa bojí vstupu Kisku do politiky, tvrdí Sulík

Líder opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík sa nedávno stretol s predsedom parlamentu a koaličnej strany SNS Andrejom Dankom, aby hovorili o možnosti predčasných volieb, ako aj o možnosti vzniku nového politického subjektu pod vedením súčasného prezidenta Andreja Kisku.

11.12.2016 20:44, aktualizované: 12.12.2016 14:21
richard sulík, sulík, Foto: ,
Predseda SaS Richard Sulík.
debata (226)

Sulík to prezradil v diskusnej relácii RTVS O päť minút 12 s tým, že ide o plány založiť stranu Progresívne Slovensko. „Zaujímal vás náš postoj k predčasným voľbám, lebo sa bojíte prezidenta, keď ten vstúpi do politiky a chceli by ste mu to nejako prekaziť," povedal Sulík Dankovi. Uviedol, že takáto nová strana by mohla SNS zhatiť plány stať sa najsilnejšou slovenskou stranou. Danko reagoval slovami, že sa nebojí politickej konkurencie. „Ja by som bol možno aj vďačný za vstup prezidenta Kisku do politiky z hľadiska toho, že strany ako SaS a OĽaNO by stratili voličov a prišla by možno aj konštruktívna opozícia, po ktorej my zúfalo voláme," zdôraznil Danko.

Jeden Andrej Danko nie je celá Slovenská národná strana. Povedal to v rozhovorepredseda strany Sulík. Podľa neho i napriek hrubej indiskrétnosti, ktorej sa dopustil Danko v nedeľnej relácii, by bol ochotný diskutovať o možnej vládnej koalícií aj s SNS. „Ak by robil takéto hysterické scény, bolo by to ťažké,“ povedal. Podľa Sulíka sa Danko v nedeľnej relácií „vyfarbil“. „To je Fico dva a možno ešte horší,“ dodal.

Sulík vyjadril presvedčenie, že na budúci rok dôjde k pohybom na politickej scéne. Očakáva pritom zhoršenie vzťahov vo vládnej koalícii, možno i rekonštrukciu vlády, ale nemyslí si, že nastanú predčasné voľby. Možnosť predčasných volieb líder SaS v budúcnosti nevylučuje a hovorí, že jeho strana je na ne pripravená.

Danko podľa vlastných slov počíta až s riadnymi voľbami v roku 2020. Vyhlásil, že ak sa SNS nedostane do parlamentu, pôjde do politického dôchodku. V opačnom prípade však vylúčil možnosť, že by jeho strana išla do vládnej koalície s SaS alebo OĽaNO-NOVA. „Radšej odídem z politiky, ako spolupracovať s ľuďmi ako Sulík a Matovič," vyhlásil Danko s tým, že so Sulíkom nepôjde už nikdy ani do televíznej relácie.

Sulík popísal dôverné stretnutie s Dankom

Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík v noci na sociálnej sieti popísal, ako prebiehala komunikácia a spoločné stretnutie s predsedom Slovenskej národnej strany (SNS) a zároveň predsedom parlamentu Andrejom Dankom. V nedeľňajšej diskusnej relácie RTVS O 5 minút 12 sa totiž podľa Sulíka Andrej Danko dopustil hrubej indiskrétnosti, keď začal hovoriť o stretnutí, ktoré malo ostať dôverné. Komunikácia medzi oboma politikmi sa začal ešte v nedeľu 25. septembra, keď boli spolu v relácii na TA3, a už počas diskusie Danko navrhol, že niektoré veci je dobré prebrať na káve. „Po diskusii navrhol Danko, aby sme išli niekedy na večeru, na čo som povedal fajn, nech sa ozve,“ napísal Sulík.

Podľa Sulíka v stredu 5. októbra mu Danko volal, pričom išlo o prvý jeho telefonát od volieb, a pýtal sa, či SaS má nejaký nový prieskum. „Pri tejto príležitosti sme sa dohodli, že mu cez SMS navrhnem nejaké termíny. Z navrhnutých termínov si vybral 10. november, keď sme sa stretli v jednej reštaurácii v Hainburgu. Stretnutie trvalo približne 30 minút, Hainburg navrhol Danko, lebo veď stretnutie malo byť diskrétne,“ popísal dohodu o stretnutí Sulík.

Na samotnom stretnutí sa Danko podľa Sulíka zaujímal najmä o to, či by liberáli podporili predčasné voľby, na čom mu odpovedal „určite áno“, a to preto, že táto vláda vznikla na základe oklamania veľkého počtu voličov.

„Danko, naopak, hovoril o tom, že by chcel prezidentovi Andrejovi Kiskovi prekaziť možnosť kandidovať do NR SR. Danko totiž tvrdil, že súčet preferencii strán Smer a SNS je vždy okolo 50 percent a posledných 10 rokov sa to tak aj javilo. Ak by ale Andrej Kiska viedol Progresívne Slovensko, ako to už údajne je dohodnuté a zjavne sa to donieslo aj Dankovi do uší, tak zrazu by sa voliči Smeru mohli okrem SNS presúvať aj do Progresívneho Slovenska a Dankov sen o premiérovaní by sa skončil,“ napísal Sulík na sociálnej sieti. Zároveň zdôraznil, že on Dankovi nevolal, ani nevyvolával, ani stretnutie neinicioval.

„Telefonovali sme si a písali SMS krátko po marcových voľbách a ďalší kontakt bol až 5. októbra, keď volal Danko mne. Medzitým nič. Túto skutočnosť Danko prekrútil a niečo podobné som naposledy zažil u Radoslava Procházku,“ napísal.

Bugár neverí Sulíkovi

Predseda strany Most-Híd Béla Bugár sa bude stretnutím Andreja Danka zaoberať, len keď sa to bude ďalej rozmazávať v médiách, predsedovi strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richardovi Sulíkovi však neverí. Bugár o stretnutí predsedov SNS a SaS vedel od Danka, ale mal o neho požiadať Sulík a nie Danko.

„Nebol som na tom rokovaní. O tom, že Sulík požiadal predsedu parlamentu, o tom som vedel. Danko mi to povedal. O čom hovorili, neviem, neinformoval som sa na to. Veď každý z nás sa môže stretávať s kým chce, ale musí si uvedomiť, s kým sa stretáva,“ povedal v pondelok Bugár. Pripomenul, že Igor Matovič napríklad nahráva ľudí.

“Sulík zasa žije z toho, že vykecáva, čo sa povie na osobnom rozhovore medzi štyrmi očami. Ak sa niekto má báť predčasných volieb a ak niekto sa má báť novej politickej strany, tak to je práve SaS na čele so Sulíkom,“ vyhlásil Bugár, pretože podľa neho najviac hlasov by stratili liberáli. „Ak bude taký projekt ako Progresívne Slovensko, má šancu zobrať voličov od Sulíka, ktorí ho podporovali, lebo nemali inú alternatívu,“ konštatoval Bugár.

Bugár chce najprv počuť od Danka, či je to naozaj tak, ako tvrdí Sulík. „Ja som mal so Sulíkom niekoľko stretnutí a po nich hovoril inak. Napríklad, keď sme boli u neho po parlamentných voľbách s Luciou Žitňanskou a on bol s Janou Kiššovou. Hovorili sme o tom, že naša predstava je, aby bol štátny rozpočet čo najskôr vyrovnaný. On bol proti tomu, lebo by nemal z čoho rozdávať. A teraz je najtvrdší kritik toho, že sme to nedosiahli. Takže, on má iný meter na seba a iný na druhého. Pokiaľ to budem teda počuť od Danka, budem sa tým zaoberať,“ zdôraznil Bugár s tým, že pokiaľ to bude hovoriť Sulík, ktorý povedal, že koalícii urobí zo života peklo, nemá ani malé nutkanie sa tým zaoberať.

„Pokiaľ on sám nebude cítiť potrebu sa tým zaoberať, budem sa tou otázkou zaoberať, len keď to bude chcieť niekto rozmazávať. Ak to teda bude v médiách, tak sa na to určite Danka spýtam,“ dodal Bugár.

226 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #Andrej Danko
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy