Podľa Súdnej rady SR výbor Procházkovu kandidatúru odmietol, a to „vzhľadom na obavy ohľadne integrity kandidáta, ktoré podľa výboru neboli rozptýlené“. Stanovisko výboru v tejto časti neobsahuje podrobnejšie odôvodnenie nad rámec stručnej zmienky o vôli kandidáta vyhnúť sa zdaňovaniu niektorých nákladov jeho prezidentskej kampane v roku 2014, uvádza sa v informácii zo Súdnej rady SR. Zároveň podľa Súdnej rady v stanovisku poradného výboru rozsiahlo opisujú nesporné kvality Procházku, jeho právnu prax, jazykové schopnosti a medzinárodné skúsenosti.
Kritika pre politickú minulosť
Vláda odobrila kandidatúru Procházku na post dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu 28. septembra. Kandidatúru vzhľadom na politickú minulosť a chyby, ktorých sa dopustil, sprevádzala kritika. Nikto nespochybňoval jeho odbornú pripravenosť, ale spochybňoval sa jeho morálny kredit. Ozvali sa aj hlasy, ktoré prípadný post sudcu v Luxemburgu pre Procházku označili za „trafiku“, ktorú ma dostať na základe politických dohôd. To ale expolitik odmietol. Informácie o Procházkovej politickej minulosti sa rozhodol poradnému výboru zaslať predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík. Ešte pred rozhodovaním poradného výboru sa Procházka rozhodol k 31. októbru vzdať poslaneckého mandátu aj členstva v strane Sieť, ktorú zakladal.
Slovensko bez kandidáta
Procházka bol už druhý kandidát, ktorého nám na post dodatočného sudcu odmietli. Mária Patakyová neprešla výberom pre neznalosť francúzštiny – pracovného jazyka súdu. V júnovej voľbe v Súdnej rade zas kandidát Ján Mazák nezískal dostatok hlasov členov rady. Na jeho predloženie vláde chýbal v 18-člennej rade jeden hlas. Súdna rada tak bude musieť opäť kandidáta na post sudcu Všeobecného súdu EÚ.