Danko chce podstatné zmeny týkajúce sa politických strán

Politické strany, ktoré chcú kandidovať do parlamentných volieb, by podľa predsedu SNS Andreja Danka mali mať stanovený minimálny počet členov. S takýmto návrhom sa v roku 2017 chystajú prísť národniari do parlamentu. Danko avizuje, že pôjde o veľkú novelu zákona o politických stranách.

04.01.2017 10:29
Andrej Danko Foto: ,
Predseda Národnej rady SR Andrej Danko by chcel zaviesť niektoré zmeny týkajúce sa fungovania politických strán.
debata (296)

V lete hovoril, že minimálny počet členov strany by mal byť stanovený na 500, teraz o presnom čísle nehovoril. Ako povedal Danko, každá strana musí mať svoje štruktúry a hierarchia ich musí rešpektovať.

Danko tak ako pri rokovacom poriadku poukazuje, že určitý počet členov je pre strany stanovený v niektorých štátoch. „Aj lídri niektorých opozičných strán sa s stotožňujú s tým, že ak je strana zaregistrovaná, rok pred voľbami by nemala meniť názov. Ak je raz zaregistrovaná, nemala by meniť hodnoty. Ak strana nebude zaregistrovaná minimálne rok pred voľbami, nebude môcť kandidovať v parlamentných voľbách,“ avizuje ďalšie zmeny Danko.

SNS je podľa Danka za sprísnenie kontroly fungovania strán aj s cieľom ich výmazu z registra strán. „Som za transparentné nakladanie s peniazmi. Strana by mala dokázať zdokladovať, že vytvára právo združovania pre občanov a umožňuje členstvo záujemcom. V zákone musia byť pre strany definované mechanizmy. Snem predsa nemôže tvoriť predseda a traja členovia,“ zdôraznil.

S tým, že je aj za vytvorenie kontrolných komisií a tým chce donútiť strany k určitému počtu členov. „Strana, ktorá má celoslovenské pôsobenie, musí mať niektoré mechanizmy a pravidlá. Keď ich nebude mať, nebude môcť kandidovať do parlamentu. To všade vo svete funguje,“ dodal Danko.

296 debata chyba
Viac na túto tému: #Politické strany #Andrej Danko #počet členov