Drucker: Počet hlásení o nedostatku liekov klesol

Od začiatku tohto roka nadobudla účinnosť novela zákona o liekoch.

27.01.2017 11:35
vlada, Tomas Drucker, minister zdravotníctva Foto: ,
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker.
debata (1)

Ako informoval v piatok na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Tomáš Drucker, počet hlásení o nedostatku liekov sa v januári tohto roka pri porovnaní s vlaňajším októbrom znížil sedemnásobne. „Až 90 percent liekov, ktoré chýbali koncom minulého roka, majú pacienti k dispozícii,“ doplnil.

Šéf rezortu informoval, že napríklad 23. októbra minulého roka chýbalo 2 644 rôznych typov liekov, 23. januára to bolo 365 liekov. „Čo je zhruba 13 %. Podstatné pre nás je sledovať trendy. To znamená, že postupne ten počet chýbajúcich liekov sa znižuje,“ vyhlásil Drucker. Výpadky liekov rieši ministerstvo v spolupráci so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv a Slovenskou lekárnickou komorou (SLeK).

„V momente, keď prídeme k situácii, že nám chýbajú niektoré lieky, každý takýto podnet individuálne preveríme,“ ubezpečil Drucker. V januári začal rezort tri kontroly na mieste, a to v dvoch distribučných spoločnostiach a jednej lekárni. Drucker pripomenul, že v prípade porušenia zákona a udelenia pokuty ministerstvo výsledky zverejní na webe.

Zákon priniesol svoje ovocie

Podľa prezidenta SLeK Ondreja Sukeľa zákon priniesol svoje ovocie. „Ale je takisto dôležité povedať, že nič sa neudeje zo dňa na deň,“ povedal. Podľa Sukeľa nie je na mieste položiť otázku v lekárni, či máme dostupné všetky lieky, skôr sa treba spýtať, či sa zlepšila možnosť zabezpečiť tieto lieky.

Cieľom spomínanej novely zákona je zlepšiť prístup pacientov k liekom, zabezpečiť celý reťazec dodávok liekov pri naplnení verejného záujmu, či sprísnenie pravidiel pri nedodržaní zákona. Základným princípom novely je, že kategorizované lieky môže vyvážať len držiteľ registrácie (výrobca, dovozca), lekárne nesmú predať kategorizované lieky inému distribútorovi, iba tomu, od ktorého ich kúpili.

Od 1. apríla tohto roka nadobudne účinnosť časť novely o emergentnom systéme. Ak liek nie je v lekárni, lekárnik zašle anonymizovaný recept cez emergentný systém. Distribútor, alebo dodávateľ, liek musí dodať lekárni najneskôr do 48 hodín. Ak liek nedodá, dostane pokutu 100 tisíc eur. V prípade viacnásobného nedodávania alebo závažného konania sa pokuta vyšplhá až na jeden milión eur.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #lieky #Tomáš Drucker