Kandidátkou na ombudsmanku je aj Mária Patakyová

Poslanecké kluby vládnej koalície sa zhodli na kandidatúre profesorky Márie Patakyovej na post verejnej ochrankyne práv.

27.01.2017 11:44 , aktualizované: 18:20
Kancelária verejného ochrancu práv, ombudsman Foto:
Kancelária verejného ochrancu práv.
debata (6)

Potvrdil to na tlačovej besede predseda poslaneckého klubu strany Most-Híd Gábor Gál. Ako dodal, pri hľadaní vhodného kandidáta mali na zreteli dva atribúty, a to nestrannosť a odbornosť. „Naša kandidátka profesorka Mária Patakyová spĺňa tieto požiadavky. Okrem toho spĺňa formálne aj neformálne požiadavky, medzi ktoré patrí rešpektovanie, sociálna empatia, vysoké pracovné nasadenie, schopnosť počúvať,“ povedal s tým, že sa venuje aj európskemu právu, je advokátkou a tiež prorektorkou pre legislatívu na Univerzite Komenského v Bratislave.

„Teší nás, že sme na funkciu našli ženu, lebo v zastúpení žien vo verejných funkciách máme čo vylepšovať,“ povedal Gál a dodal, že kandidátka na post má podporu aj koaličných partnerov strany Smer a SNS. Hoci sa pred časom ako o možnom kandidátovi hovorilo aj o poslancovi NR SR za Most-Híd Petrovi Kresákovi, ten kandidatúru odmietol. V blízkom čase Patakyová predstaví svoju koncepciu na parlamentnom ľudskoprávnom výbore.

Gál sa domnieva, že nie je dôležité, či bude ombudsman navrhnutý opozíciou, či koalíciou, podľa neho post patrí občanom Slovenskej republiky. „Verejný ochranca práv musí byť hlasný a rešpektovaný tam, kde štát zlyháva. Na adresu končiacej ombudsmanky Jany Dubovcovej sa Gál vyjadril, že prinavrátila funkcii status. "Budem veľmi rád, keď aj ďalší ombudsman bude niekedy oponovať vláde, verejnej mienke. No predovšetkým sa musí zastávať slabších,“ dodal poslanec Gál.

Mária Patakyová sa habilitovala na docentku v odbore obchodné právo v roku 2000, v roku 2010 bola vymenovaná za profesorku v odbore obchodné a finančné právo. Na Právnickej fakulte UK pôsobí od roku 1986, kde v rokoch 2003 – 2011 zastávala pozíciu prodekanky. Od februára 2011 je prorektorkou Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti absolvovala zahraničné študijné pobyty v Taliansku, USA, Grécku a Veľkej Británii. V roku 2007 ukončila dvojročný program Cambridge Diploma in Introduction to English and European Law. Bola členkou predsedníctva Agentúry na podporu výskumu a vývoja a v súčasnosti je členkou rady APVV pre spoločenské vedy, členkou predsedníctva European C-Law (Krakow, Poľsko), členkou za SR v European Academy of Private Lawyers (Pavia, Taliansko) a členkou za SR v European Model Company Act Group a i.

Smer Patakyovú podporí

Strana Smer podporí kandidátku koaličnej strany Most-Híd Máriu Patakyovú na post novej ombudsmanky. Novinárom to v Malackách povedal premiér Robert Fico. „Plne rešpektujem nomináciu na novú ombudsmanku, ktorá prišla od politickej strany Most-Híd. Je to človek, ktorý je renomovaný právnik, človek, ktorý sa stranícky neangažoval, čiže môžeme hovoriť o kandidátovi, ktorý bude pri výkone absolútne nestranný. Je to dobrý výber,“ zdôraznil Fico.

Podotkol pritom, že terajšia ombudsmanka Jana Dubovcová nestranná nebola, keďže prišla z radov poslancov národnej rady.

Traja kandidáti

Poslanci Národnej rady SR predložili v určenom termíne tri návrhy kandidátov na voľbu verejného ochrancu práv. Okrem Márie Patakyovej, poslanci za OĽaNO-NOVA a SaS navrhli aktivistku za ľudské práva Janku Šipošovú a poslanci za ĽSNS navrhli aktivistu Antona Čulena.

Verejný ochranca práv

Za verejného ochrancu práv možno zvoliť občana Slovenskej republiky, ktorý v deň voľby dosiahol vek 35 rokov, má spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu, je bezúhonný a jeho vzdelanie, schopnosti, skúsenosti a morálne vlastnosti dávajú záruku, že funkciu verejného ochrancu práv bude riadne vykonávať. Ďalej nie je členom politickej strany ani politického hnutia, má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a súhlasí s voľbou za verejného ochrancu práv. Je nezávislým orgánom, ktorý v rozsahu a spôsobom ustanoveným zákonom chráni základné práva a slobody fyzických a právnických osôb. Verejného ochrancu práv volí Národná rada SR na obdobie piatich rokov z kandidátov, ktorých jej navrhne najmenej 15 poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.

Funkčné obdobie súčasnej verejnej ochrankyni práv Jane Dubovcovej sa končí 28. marca. Ombudsmankou bola od 28. marca 2012. Poslanci NR SR ju do funkcie zvolili 13. decembra 2011.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #ombudsman #Mária Patakyová