Navýšenie cien energií sa podľa Jahnátka týka úzkej skupiny

Navýšenie cien energií sa týka len vybranej skupiny odberateľov, a to malých a stredných podnikateľov a obcí s odberom do 30 megawattov ročne. Vyhlásil to v relácii RTVS O 5 minút 12 člen výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Ľubomír Jahnátek (Smer). "Z nich len určitá časť má navýšené zálohové platby a druhá skupina má zas znížené," povedal.

29.01.2017 13:59
debata (33)

Plošné celospoločenské navýšenie cien tak podľa Jahnátka nenastalo. „Došlo k navýšeniu určitej skupine odberateľov, ktorí majú v neporiadku plánované alebo rezervované kapacity pre svoje spotreby,“ vysvetlil Jahnátek. Ide tak podľa neho o úzku skupinu ľudí. „Aká je to úzka? To momentálne neviem povedať, lebo k týmto údajom sa nikto z nás nevie dopracovať,“ doplnil Jahnátek.

Predsedníčka výboru pre hospodárske záležitosti Jana Kiššová (SaS) však upozornila, že zvýšenie cien sa netýka len malého okruhu spotrebiteľov. „Týka sa to bytových domov, kde majú výťahy, kde jednoducho potrebujú silný istič bez ohľadu na to, koľko spotrebujú. Týka sa to možno malých obcí, kde majú napríklad dom smútku, kde možno raz za týždeň potrebujú zapnúť nejakú vysokovýkonnú pec, kde ten odber možno nie je taký,“ poznamenala Kiššová s tým, že by sa to nemalo zjednodušovať len na malých a stredných podnikateľov, obce a samosprávy, pretože okruh je ďaleko širší.

Kiššová poukázala aj na to, že SaS spolu s odborníkmi upozorňovali koncom minulého roka, keď vyšla vyhláška a boli známe nové cenové rozhodnutia, na zvýšenie cien. „Dostali sme odpoveď, že len politikárčime, že to nie je pravda,“ konštatovala.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Ľubomír Jahnátek #ceny energií