Kaliňák: Klesá trestná činnosť, objasnenosť je vysoká

Na Slovensku podľa policajných štatistík klesá trestná činnosť a jej objasnenosť je naďalej veľmi vysoká. Minulý rok z 69 635 trestných činov objasnili približne 57 percent.

06.02.2017 14:10 , aktualizované: 21:45
Robert Kalinak Foto: ,
Trend je uspokojivý a Kaliňák verí, že sa ho podarí udržať.
debata (31)

Pred desiatimi rokmi bolo na Slovensku zaevidovaných 115 151 trestných činov a objasnenosť bola vtedy 41 percent.

Informoval o tom v pondelok na tlačovej besede minister vnútra Robert Kaliňák. Trend je uspokojivý a Kaliňák verí, že sa ho podarí udržať. Ministra doplnil prezident policajného zboru Tibor Gašpar, ktorý potvrdil, že sa „ide dobrým smerom a trend je jednoznačný“.

Policajný prezident za najmenej bezpečné z pohľadu kriminality označil Košice a Trnavu a naopak najbezpečnejšie sú podľa neho okresy Svidník a Stará Ľubovňa. Štatistika ďalej ukazuje, že iba 16 percent páchateľov sú ženy. Z pohľadu obetí je počet medzi ženami a mužmi vyvážený.

Z konkrétnych trestných činov obaja predstavitelia spomenuli objasnenosť vrážd. Minulý rok sa totiž podarilo vyriešiť 20 starých vrážd, stalo sa 43 nových. Keďže sa podarilo objasniť aj niekoľko rokov staré vraždy, minulý rok objasnila polícia spolu viac vrážd ako sa stalo, uviedol Kaliňák. Pri lúpežiach poukázali na fakt, že v predchádzajúcom roku prepadli iba 10 bánk, osem prípadov bolo v Bratislave a dva v Trnave. Nárast zaznamenali policajti v štatistike násilnej kriminality o 600 činov.

Minister to vysvetlil tým, že osobitnú pozornosť venujú domácemu násiliu. Omnoho prísnejšie sa začalo kvalifikovať nebezpečné vyhrážanie, čo je asi 550 prípadov v rámci toho nárastu, uviedol Kaliňák. Ide o oblasť, ktorá je veľmi citlivá a situácia v spolupráci s prokuratúrou sa veľmi zlepšuje.

Minister poukázal aj na pokles krádeží motorových vozidiel. Minulý rok ukradli 1 671 automobilov a každý tretí takýto trestný čin polícia objasnila. Najkradnutejšia značka áut je Škoda a Volkswagen. Gašpar dodal, že v tomto smere je pozitívny vývoj aj preto, lebo sa prijali veľmi razantné opatrenia proti legalizácii ukradnutých áut. Podľa ministra vnútra klesá majetková trestná činnosť a lúpeže, viac sa polícia zaoberá daňovými trestnými činmi a trestnými činmi domáceho násilia.

Kaliňák priznal, že nie sú spokojní s objasnenosťou extrémistických činov a verí, že nová jednotka na boj proti extrémizmu, ktorá začala pracovať od februára, prinesie zlepšenie. Denník Pravda sa téme podrobnejšie venoval v článku Polícia priznáva pri extrémizme nízku objasnenosť.

"Mnohé trestné činy sa páchajú na sociálnych sieťach, kde je omnoho náročnejšie preukazovanie identity,“ uviedol. Gašpar ho doplnil, že 27 trestných činov bolo spáchaných na mieste verejnosti prístupnom a 24 prípadov bolo vo virtuálnom prostredí. Najčastejšie išlo o trestný čin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd, dodal.

31 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #Robert Kaliňák #trestná činnosť