Ako vo štvrtok na tlačovej besede predseda Správnej rady ÚPN Ondrej Krajňák, tieto osoby sa v spomínanom období podieľali na potláčaní ľudských práv, občianskych a náboženských slobôd obyvateľstva.
„Zastrašovali a vydierali obyvateľov k spolupráci," uviedol s tým, Ústav pamäti národa je prvou inštitúciou v krajinách bývalého východného bloku, ktorá zverejnila kompletnú štruktúru a obsadenie útvarov tajnej služby komunistického režimu v rokoch 1966 až 1989. Spolu totiž podľa neho ústav zverejnil 4 135 mien príslušníkov ŠtB, ktorí v spomínanom období pôsobili na území celého Slovenska.
Podľa Vladimíra Palka zo sekcie dokumentácie ÚPN sa príslušníci ŠtB v spomínanom období podieľali na „boji s vonkajším a vnútorným nepriateľom, ochrane socialistickej ekonomiky, sledovaní a odpočúvaní záujmových osôb alebo emigračných, nacionalistických a iných protištátnych centier“.
Správa ŠtB Bratislava podliehala pod Krajskú správu Zboru národnej bezpečnosti. Na čele správy ŠtB stáli v rokoch 1975–1983 Michal Kasan, v rokoch 1983–1986 Štefan Homola a v rokoch 1986–1989 Ladislav Horák. „Zverejnené informácie môžu slúžiť najmä obyvateľom západného Slovenska, ktorí sa rozhodli spoznať pravdu o svojej minulosti," zdôraznil Krajňák. Zoznam môžu záujemcovia nájsť na internetovej stránke ústavu www.upn.gov.sk.