Mediálny výbor uzavrel kauzu sms novinárov s Grendelom

Výbor NR SR pre kultúru a médiá uzavrel kauzu zverejnených sms správ novinárov so súčasným poslancom NR SR Gáborom Grendelom (OĽaNO-NOVA) z čias, keď pôsobil ako hovorca ministra vnútra Daniela Lipšica. Komunikácie boli vlani zverejnené na internete a upozornil na ne podnikateľ Marián Kočner. „Výbor zobral na vedomie záverečné správy kontrolných komisií Rady RTVS a RTVS,“ povedal Karol Farkašovský, podpredseda výboru z SNS.

09.02.2017 17:29
rtvs, rozhlas a televízia slovenska Foto: ,
Ilustračná snímka.
debata (19)

„Výbor konštatuje, že vyjadrenie niektorých profesijných novinárskych organizácií sú formálne a alibistické a obchádzajú etický rozmer celej problematiky. Výbor NR SR považuje nepripravenosť, neochotu či neschopnosť týchto organizácií plniť autoregulatívne funkcie za vážny podnet pre vecne príslušný rezort kultúry na prípravu aktualizácie mediálnej legislatívy v blízkej budúcnosti, aby zodpovedala podobným kontrolným normám pre printové a elektronické médiá,“ dodal predseda výboru zo Smeru Dušan Jarjabek.

Výbor prijal aj uznesenie, ktoré predložil poslanec Miroslav Číž (Smer), podľa ktorého má Rada RTVS do 15. apríla predložiť správu o stave publicistiky a spravodajstva v RTVS. Jarjabek zdôraznil, že kauza je nepríjemná téma o sms, ktoré sú osobné.

„Dlho sme sa bránili tomu, aby sme výbor zvolali, ale nastali tlaky novinárov. Kauza prišla v čase, keď sme mali rozprávať o financovaní RTVS,“ povedal s tým, že momentálne sa pripravuje voľba nového riaditeľa RTVS, čo bude taktiež dôležitejšie. Kontrolná komisia RTVS a komisia Rady RTVS podľa Jarjabka urobili svoju

Mika vyjadril dôveru Dikovi

Riaditeľ RTVS Václav Mika po približne trojhodinovej diskusii na výbore povedal, že závery, ktoré vyplynuli, sú závermi výboru. „Rada RTVS prezentovala závery komisie a ja som sa snažil odpovedať na otázky členov výboru. Mojou úlohou dnes bolo vypočuť si veci, reagovať a reprezentovať stanoviská RTVS,“ povedal. „Beriem závery komisie ako závery, ktoré akceptujem a som rád, že nedošlo k porušeniu zákona, štatútu ani žiadnych vnútorných noriem. Žiadne podozrenia sa nepotvrdili, čo je dôležité,“ uviedol Mika s tým, že uznesenia výboru smerujú k Rade RTVS a podľa toho sa zariadia. Mika vyzdvihol, že vznikne Etická komisia na pôde RTVS.

Na výbore vystúpil aj nezaradený poslanec Peter Marček, ktorý sa pýtal, či šéf spravodajstva RTVS Lukáš Diko má dôveru Miku, keďže vo zverejnených komunikáciách sa objavili aj jeho konverzácie s nemiestnymi vyjadreniami na adresu kolegov, za čo sa im neskôr ospravedlnil. „Je neprípustné vyvodzovať jeho morálny kredit od informácií, ktoré vznikli nelegálne. V tomto kontexte pán Diko požíva moju dôveru,“ odpovedal Mika.

Opozičný člen výboru Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) poukázal na to, že podľa výsledkov kontrolných komisií RTVS nebolo ovplyvnené spravodajstvo RTVS v prospech politického hnutia OĽaNO-NOVA v dôsledku sms komunikácií novinárov s Grendelom. „Ostatné si myslím, že sú pojmy a dojmy, navyše vytvárané podľa mňa v hnusnej a špinavej spravodajskej hre, ktorú si tu vystrúhal jeden mafián. A tento výbor si ide zlámať nohy na to, aby sme v októbri zasadli a teraz zasadáme druhýkrát a dostali sme sa len k tomu, že niečo berieme na vedomie,“ povedal Viskupič.

Podľa komisie neutralita nebola ovplyvnená

Poslanci na výbore vlani v októbri vyzvali Radu RTVS, aby preskúmala publikované podozrenia a do 30 dní ich informovala o prijatých opatreniach, ktoré zabezpečia objektivitu, nestrannosť a vyváženosť spravodajských relácií RTVS. Druhú kontrolnú komisiu zriadil šéf RTVS Václav Mika.

Zo záverečnej správy Komisie RTVS vyplynulo, že v prešetrovaných obdobiach neutralita spravodajstva v prospech politickej strany NOVA, resp. OĽaNO-NOVA ovplyvnená nebola. Okrem toho komisia nezistila nijaké porušenie princípov nezaujatosti a nezávislosti. Kontrolná komisia Rady RTVS vo svojom stanovisku uviedla, že zistenia Komisie RTVS sú podložené korektným vyhodnotením dostupných údajov a materiálov. Komisia Rady RTVS odporučila Sekcii spravodajstva vypracovať ucelený metodický materiál opatrení, ktoré vylúčia akúkoľvek ingerenciu do nezávislosti redaktorov.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #sms #Marian Kočner #Gábor Grendel