Richter nepovedal, či Čistý deň zatvoria. Kritizoval správu Dubovcovej

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) už rozhodlo, či odoberie, alebo neodoberie akreditáciu resocializačnému zariadeniu Čistý deň v Galante. Novinárom to spovedal minister Ján Richter, verdikt ministerstva však odmietol špecifikovať.

, , 10.02.2017 12:40, aktualizované: 20:00
richter Foto: ,
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter počas tlačovej besedy na tému: Rozhodnutie správneho orgánu MPSVR SR na 1. stupni vo veci akreditácie resocializačného strediska Čistý deň v Galante.
debata (19)

Ako povedal, o obsahu a zdôvodnení rozhodnutia bude médiá a verejnosť informovať až po tom, ako nadobudne právoplatnosť, to znamená, po jeho doručení adresátovi. Rozhodnutie prvého stupňa poslalo MPSVR vo štvrtok právnickej kancelárii zastupujúcej vedenie Čistého dňa, ktorá má teraz 18 dní na jeho prevzatie na pošte. „V zmysle zákona môžeme informovať o obsahu a zdôvodnení vykonaného rozhodnutia až po nadobudnutí právoplatnosti toho rozhodnutia. Musíme dodržať literu zákona,“ povedal Richter.

Dodal, že vedenie Čistého dňa sa môže voči rozhodnutiu odvolať do 15 dní od jeho doručenia. Nasledovať bude konanie 2. stupňa, ktoré sa v prípade ďalšieho odvolania môže skončiť až na súde. Celý proces tak podľa Richtera môže trvať aj rok. Podľa informácií Pravdy Čistý deň o akreditáciu neprišiel.

Ministerstvo sa pri rozhodnutí opieralo o kontroly uskutočnené v Čistom dni vrátane rozsiahlej ministerskej kontroly, vychádzalo tiež z odporúčaní Akreditačnej komisie, ako aj zo zistení prokuratúry a polície, ktorá niektoré podania súvisiace s Čistým deň ešte prešetruje. Richter tiež uviedol, že ministerstvo je schopné už teraz premiestniť deti a mladistvých z Čistého dňa do iného resocializačného zariadenia, ktorých je na Slovensku 20 s kapacitou 483 miest.

Správu ombudsmanky označil Richter za politickú

Správa ombudsmanky Jany Dubovcovej o nedostatkoch vedúcich k závažnému porušovaniu základných práv a slobôd detí pri postupoch orgánov sociálnoprávnej ochrany je podľa ministra Richtera politicky motivovaná a obsahuje subjektívne názory. Dubovcová podľa neho zvolila „mediálnu a politickú istotu“, keď si ako príklady pochybení zobrala dve medializované kauzy, a to resocializačné zariadenie Čistý deň a detský domov PETO.

„Správa, ktorá sa má podľa názvu venovať orgánom sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, obsahuje subjektívne názory na dve vybrané zariadenia,“ vyhlásil minister s tým, že závery správy sa neopierajú o spoľahlivo zistený stav vecí.

Richter podľa vlastných slov síce nesúhlasí s argumentmi a závermi ombudsmanky, no pripúšťa, že v oblasti sociálno-právnej ochrany „je čo zlepšovať“. „Tento systém je v neustálom vývoji. Nesúhlasím ale s dehonestáciou až kriminalizáciou celého systému,“ vyhlásil a dodal, že ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) prijíma legislatívne aj nelegislatívne opatrenia.

Opatrenia ministerstva

Ministerstvo podľa Richtera zvyšuje administratívne kapacity a ich odbornosť, zavádzajú sa nové prvky sociálnej kurately. Prehodnocuje tiež zavedenie modernej a efektívnej kontrolnej činnosti v tejto oblasti. Rezort plánuje v septembri tohto roka predložiť novelu zákona o sociálno-právnej ochrane detí, ktorá podľa štátneho tajomníka Braňa Ondruša stanoví nové personálne a profesijné štandardy, maximálny počet klientov resocializačných zariadení a taktiež spresní ich resocializačný program.

Na kritiku ombudsmanky, že deti pred umiestnením do resocializačných zariadení neprechádzajú potrebnou diagnostikou a detoxikáciou, Ondruš zdôraznil, že na tomto už pracuje trojrezortná komisia MPSVR, ministerstva zdravotníctva a ministerstva spravodlivosti, ktorej úlohou je zabezpečiť možnosti „súvislého prechodu medzi liečbou a resocializáciou“. Rezort sa tiež snaží zlepšiť sledovanie výkonu rozhodnutia súdu zo strany orgánov sociálno-právnej ochrany detí tak, aby bolo možné osobne i neohlásene kontrolovať kompletnú starostlivosť o dieťa umiestnené v takomto zariadení.

Riaditeľ zariadenia odmieta systémové zlyhanie

O prípade údajného znásilnenia 14-ročného dievčaťa v resocializačnom zariadení Čistý deň v Galante informovala opozičná poslankyňa Natália Blahová už niekoľkokrát. Ministerstvo práce v reakcii na zverejnenie kauzy začalo v zariadení v spolupráci s Generálnou prokuratúrou SR kontrolu. Opoziční poslanci medzitým upozornili na ďalšie prípady bývalých klientov a zamestnancov zariadenia, ktorí hovoria o zneužívaní chovancov.

Polícia zriadila pre vyšetrovanie prípadu šesťčlenný vyšetrovací tím. Zariadenie nie je štátne, no má akreditáciu ministerstva. Akreditačná komisia odporučila ministerstvu sociálnych vecí odobrať Čistému dňu akreditáciu pre nedostatky, ktoré boli v stredisku v minulosti zistené.

Riaditeľ resocializačného strediska Peter Tománek odmieta akékoľvek systémové zlyhanie zo strany strediska, ktoré vedie.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Ján Richter #Čistý deň
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy