Na trestné veci týkajúce sa prejavov extrémizmu vyčlenil od januára, keď na úrad prešlo dozorovanie tejto agendy, prokurátorov, ktorí sa doteraz venovali organizovanému zločinu, terorizmu a medzinárodnej kriminalite. Kováčik požiada generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára o navýšenie minimálne o päť prokurátorov.
Informovala o tom hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Zároveň dodala, že „špeciálny prokurátor Dušan Kováčik považuje problematiku narastajúcich prejavov extrémizmu a boj proti nim za prioritný“.
Súd sa posilní o jedného sudcu
V súvislosti s posilňovaním boja proti extrémizmu tiež platí, že od januára spadajú tieto trestné činy pod Špecializovaný trestný súd. Tieto zmeny nastali po novelizácii trestných kódexov z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej, ktorá verí, že kvalite rozhodovania prospeje, keď sa budú sudcovia tejto téme venovať a špeciálny súd má na to predpoklady.
Súd sa po presune tejto agendy posilní o jedného sudcu. Novely by mali pomôcť efektívnejšiemu vyšetrovaniu trestných činov extrémizmu aj preto, lebo obsahujú novú definíciu extrémistického materiálu. Trestná je od januára nielen podpora a propagácia hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd, ale aj založenie takéhoto hnutia.
Aby bolo možné trestný čin klasifikovať ako rasovo motivovaný, po novom už nie je nevyhnutná len skutočná, ale aj domnelá príslušnosť jednotlivca alebo osôb k niektorej rase, národu, národnosti či etnickej skupine. K účinnejšiemu postihovaniu takýchto trestných činov by mal pomôcť novovytvorený znalecký odbor pre oblasť extrémizmu.
Efektívnejší boj proti extrémizmu
Zároveň od februára vznikla elitná Národná jednotka boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorá má vyše 100 príslušníkov a je piatou jednotkou v rámci Národnej kriminálnej agentúry. Pri jej predstavovaní prezident policajného zboru Tibor Gašpar vyzval prokuratúru na spoločný boj. Ako ďalej informovala Tökölyová, rokovania o spolupráci na úrovni špeciálneho prokurátora a vedenia NAKA PPZ sa už uskutočnili a vznik špeciálnej jednotky Kováčik uvítal.
Špecializácia orgánov činných v trestnom konaní umožní podľa neho efektívnejšie bojovať proti prejavom extrémizmu „Aj naďalej budú obe inštitúcie intenzívne pokračovať v spolupráci v boji proti rasovej, národnostnej alebo náboženskej neznášanlivosti,“ dodala hovorkyňa.
Tökölyová informovala, že k 8. februáru ÚŠP eviduje sedem prípadov, v ktorých bolo začaté trestné stíhanie, týkajúce sa trestných činov extrémizmu. Obvinená nie je žiadna osoba.