Rezort školstva zverejnil akčný plán reformných krokov na tento rok

Ministerstvo školstva zverejnilo v súvislosti s prípravou reformy vzdelávania v regionálnom a vysokom školstve Akčný plán Národného programu rozvoja výchovy a vzdelávania na tento rok.

17.02.2017 10:39
debata (4)

Akčný plán obsahuje zoznam konkrétnych úloh s ich bližšou špecifikáciou a termínmi splnenia. Informoval o tom komunikačný odbor ministerstva školstva.

Akčný plán obsahuje na tento rok 27 úloh v regionálnom školstve a 13 krokov pre oblasť vysokého školstva a vedy. V regionálnom školstve plánuje rezort napríklad vypracovať vzdelávacie programy pre predprimárne vzdelávanie detí so zdravotným znevýhodnením, vypracovať plán zvyšovania výdavkov na výchovu a vzdelávanie tak, aby úroveň verejných zdrojov, vkladaná ročne do školstva, bola v roku 2020 porovnateľná s priemerom krajín EÚ či pripraviť pilotné celoplošné testovanie pohybových predpokladov žiakov prvých a tretích ročníkov základných škôl.

Medzi ďalšie úlohy patrí napríklad inovovať štátny vzdelávací program pre jazykové školy a chce tiež vypracovať podrobnejšiu správu o medzinárodných výsledkoch štúdie PISA 2015, ale aj prehľad o výsledkoch slovenských žiakov a cez konkrétne analýzy poukázať na špecifiká, ale aj kritické oblasti vo vzdelaní a vzdelávaní našich 15-ročných žiakov. Cieľom ministerstva je tiež zvýšenie tarifných platov pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva o šesť percent od 1. septembra. Pri vysokom školstve a vede chce rezort poskytnúť prostriedky na rozvojové projekty vysokých škôl zamerané na podporu ich internacionali­zácie, predložiť na rokovanie vlády SR návrh zmeny systému zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania či vypracovať analýzu súčasného nastavenia systému sociálnej podpory študentov. Ďalej tiež chce rozšíriť existujúcu Národnú grantovú schému na podporu stážových pobytov študentov, doktorandov a postdoktorandov o možnosť účasti na významných vedeckých konferenciách a sympóziách.

Rezort má tiež vypracovať plán zvyšovania výdavkov tak, aby úroveň verejných zdrojov, vkladaná ročne do vysokého školstva, bola v roku 2020 porovnateľná s priemerom krajín EÚ. Cieľom ministerstva je tiež zvýšenie tarifných platov vysokoškolských učiteľov o šesť percent od 1. septembra.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #školstvo #reforma
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy