Matica: Historický odbor inštitúcie sa dištancuje od kontroverzného videa

Členovia výboru Historického odboru Matice slovenskej sa dištancujú od obsahu videa "Bez 14. marca", ktorého autorom je podľa nich predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

27.02.2017 10:41
Marián Tkáč Foto: ,
Predseda Matice slovenskej Marián Tkáč (na snímke z roku 2014) tvrdí, že na videu nepracoval nijaký historik, ale je spracované ako umelecké dielo.
debata (117)

Ako informovali zástupcovia odboru, scenár videa nebol predmetom rokovania a ani schvaľovania vo výbore Historického odboru Matice slovenskej. „Členovia výboru Historického odboru MS vyjadrujú zásadný nesúhlas, aby obsah kontroverzného videa bol akýmkoľvek spôsobom spájaný s historikmi z Matice slovenskej,“ uvádza sa vo vyhlásení, pod ktoré sú podpísaní Predseda Historického odboru MS Ján Lukačka a členovia výboru Martin Homza, Róbert Letz, Anton Hrnko, Ivan A. Petranský a Ján Bobák.

Podľa medializovaných informácií sa približne päťminútové video nazvané „Bez 14. marca“ v po­lovici februára objavilo na portáli youtube.com. Video sa zaoberá vznikom vojnového Slovenského štátu v marci 1939 a hypoteticky tiež situáciou, keby štát nevznikol.

„Keby však v marci 1939 Slovenský štát nebol vznikol, bol by osud Židov zo Slovenska iný? Lepší? Bol lepší a znesiteľnejší v Protektoráte? Horthyovskom Maďarsku? Nebol. Židia, žiaľ, trpeli aj v štátoch, kde 14. marec nebol. Ba nemali to ľahké ani v krajinách, kde Hitlerova moc nesiahala,“ uvádza sa vo videu.

Po verejnej kritike, napríklad zo strany Ústredného zväzu židovských náboženských obcí, avizoval Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR, že sa videom bude zaoberať. Matica minulý týždeň oznámila, že video sťahuje zo svojho kanála na portáli youtube ako aj zo svojej internetovej stránky.

Minister kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) pre médiá povedal, že obsah videa je „z viacerých hľadísk veľmi nevhodný“, keďže podľa neho napríklad relativizuje zodpovednosť Slovenského štátu za osud slovenských Židov.

Tiež odmietol tvrdenie, že bez existencie Slovenského štátu by nedošlo k Slovenskému národnému povstaniu, ako to naznačuje obsah videa. Minister tiež pripustil potrebu transformácie Matice na modernú inštitúciu, pričom to sa podľa neho súčasnému vedeniu príliš nedarí.

117 debata chyba
Viac na túto tému: #Matica slovenská #nacizmus #video