0

Slovenský kardinál popolom posype hlavu pápeža

autor: 28.02.2017 11:43

Slovenský emeritný kardinál Jozef Tomko v stredu popolom posype hlavu Pápeža Františka v Bazilike svätej Sabíny v Ríme.

Pápež Fantišek bude podľa dávnej rímskej tradície na Popolcovú stredu predsedať kajúcej pobožnosti vo forme tzv. rímskych štácií. Procesiu so začiatkom o 16:30 povedie z Kostola svätej Sabíny, kde bude pápež sláviť svätú omšu.

Pre kresťanov sa v stredu začína pôst, ktorý je prípravným obdobím pred Veľkou nocou a trvá 40 dní. Kresťania si v tomto období pripomínajú utrpenie Ježiša, ktoré smeruje k jeho smrti na kríži, preto sa v tomto čase nekonajú sobáše ani zábavy.

Pôst sa začína Popolcovou stredou. Tento názov pochádza z dávnych čias, keď na znak smútku sedávali Židia v popole. Pôst vrcholí tzv. Veľkým týždňom. Pôst tvoril aj súčasť židovského kultu, Židia sa postili v pondelok a vo štvrtok. Postupne sa však pôst sformalizoval. Ľudia ho začali pokladať za svoj záslužný skutok.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #pápež František #kardinál Jozef Tomko