Tradičné sčítanie ľudu je minulosťou, v roku 2021 bude iné

Štatistický úrad SR sa pripravuje na sčítanie ľudu. Zásadná zmena v sčítaní je aj dôvodom pre vznik webstránky štyri roky pred sčítaním.

01.03.2017 12:04
Sčítanie, Štatistický úrad SR
Počet obyvateľov podľa sčítaní v rokoch 1848 - 2011.
debata (4)

Štatistický úrad o sčítaní už začal komunikovať s verejnosťou a odborníkmi na samostatnej webovej stránke sodb2021­.statistics.sk. Sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 totiž bude iné ako kedykoľvek predtým.

„Po takmer 200 rokoch sa tradičné sčítanie stáva na Slovensku minulosťou. Nahradí ho moderný integrovaný cenzus postavený na myšlienke maximálneho využitia údajov z vybraných registrov a administratívnych zdrojov v kombinácii s údajmi získanými od obyvateľov. Očakáva sa, že integrované sčítanie zvýši kvalitu údajov a informácií a zabezpečí ich harmonizáciu,“ informoval štatistický úrad v tlačovej správe, ktorú poskytol hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík.

Úrad chce znížiť administratívnu záťaž obyvateľov

Využitím údajov z registrov a administratívnych zdrojov, medzi ktoré patria napríklad register adries, register fyzických osôb, informačný systém Sociálnej poisťovne a ďalšie chce štatistický úrad znížiť administratívnu záťaž obyvateľov. Spomínané údaje sa pritom zbierajú na iné ako štatistické účely, preto ich treba ďalej spracovať tak, aby sa dali použiť na štatistické účely. 

Web postupne prinesie údaje o príprave obsahovo najrozsiahlejšieho štatistického zisťovania, ktorá je v porovnaní s prípravou doterajších sčítaní oveľa náročnejšia. Návštevníci na webe získajú prehľad o tom, čo zahŕňajú prípravy na sčítanie ľudu (integrovaný cenzus) v roku 2021. Nazrú do histórie sčítania, dozvedia sa o jeho medzinárodnej koordinácii Európskou úniou a Organizáciou Spojených národov a pripravené sú aj niektoré zaujímavosti doplnené grafmi porovnávajúci­mi výsledky zo sčítaní v roku 2001 a v roku 2011.

Cez web sa obracajú na odborníkov

Aktuálne sa štatistický úrad cez web obracia na odborníkov. Vyzýva ich na diskusiu o zozname údajov zisťovaných v cenze 2021. Názory zástupcov odbornej verejnosti sú pre Štatistický úrad SR dôležité najmä preto, aby výstupy z pripravovaného sčítania čo najviac vyhovovali aktuálnym a budúcim potrebám používateľov údajov zo sčítania, dodáva sa v tlačovej správe. 

4 debata chyba
Viac na túto tému: #sčítanie ľudu
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy