Matovič môže prísť o mandát, Ústavný súd potvrdil platnosť pokuty

Rozhodnutie Výboru Národnej rady Slovenskej republiky pre nezlučiteľnosť funkcií zo 16. júna 2016, na základe ktorého poslanec NR SR Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) dostal pokutu 12-tisíc eur, v pondelok potvrdil rozhodnutím II. senát Ústavného súdu SR.

06.03.2017 15:46 , aktualizované: 07.03.2017 09:06
Igor Matovič Foto: ,
Igor Matovič.
debata (302)

Vyplýva to z tlačovej informácie ústavného súdu. Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií udelil Matovičovi sankciu 12-tisíc eur za to, že v roku 2013 mal platnú živnosť 21 dní, pretože ju zabudol pozastaviť. Líder obyčajných ľudí sa obrátil so sťažnosťou voči pokute na ústavný súd, ktorý dnes rozhodol o jej zákonnosti.

Ako povedal šéf výboru Martin Poliačik (SaS), nevie odhadnúť, či Matovič príde o poslanecký mandát, alebo len zaplatí pokutu. „Tým, že súd odmietol dať zjednocovacie stanovisko, ktoré sme čakali, keď sme pozastavili všetky konania, ktoré sme na výbore v tejto veci mali, dalo sa predpokladať, že súd potvrdí staršie  vyjadrenia a potvrdí rozhodnutie výboru. Pre nás to znamená, že všetky konania vo veci živností verejných funkcionárov znovu obnovíme a budeme rozhodovať aj podľa judikatúry ústavného súdu, ktorá je pre nás smerodajná,“ povedal Poliačik.

Rozhodnutie ústavného súdu sa dotkne aj iných poslancov, ktorí porušili zákon ako Matovič. Podobnej chyby ako líder OĽaNO sa dopustili poslanci Eugen Jurzyca (SaS), Stanislav Kubánek (Smer) a Peter Šuca (Smer). Výbor by sa mal prípadmi opäť zaoberať na najbližšom rokovaní počas marcovej schôdze parlamentu.

Matovič sa vlani v novembri obrátil na ústavný súd aby preskúmal rozhodnutie parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií. Jeho podaním sa zaoberal ÚS SR na neverejnom zasadnutí senátu 4. novembra. Senát konanie prerušil s tým, že sudca spravodajca mal predložiť plénu ÚS SR návrh na zjednotenie odchylných právnych názorov.

Poslanec NR SR Igor Matovič by mal výboru Národnej rady SR pre nezlučiteľnosť funkcií vysvetliť, prečo nemal pozastavenú živnosť. Líder OĽaNO si zabudol splniť túto zákonnú povinnosť v roku 2016 už po druhýkrát. Po pokute, ktorú musel pre svoje pochybenie už raz zaplatiť, teraz môže prísť aj o poslanecký mandát. Predseda OĽaNO Igor Matovič požiadal o opätovné pozastavenie živnostenského oprávnenia, ktoré mu štát automaticky aktivoval po uplynutí troch rokov, až 30. septembra.

V októbri výbor rozhodol, že Matovič musí oneskorené pozastavenie živnosti vysvetliť. Ak však Matovič príde z dôvodu, že si zabudol pozastaviť živnosť o mandát poslanca NR SR, bude to podľa predsedu výboru Martina Poliačika (SaS) zlou vizitkou Slovenska. „Bude to katastrofálnym vysvedčením právneho štátu, ak príde o mandát na základe tohto pochybenia popri iných veľkých rybách, ktorým ich konanie prechádza,“ dodal Poliačik.

O tom, či Smer bude tvrdo postupovať voči Matovičovi, budú politici ešte diskutovať. „Neviem si predstaviť, ako normálnemu človeku vysvetlíme, že poslanec nemusí dodržiavať zákon a nič sa mu nestane,“ reagoval predseda poslaneckého klubu Smeru Martin Glváč. Privítal, že Ústavný súd dal za pravdu parlamentnému výboru. Glváč si myslí, že potrestaní by mali byť aj ostatní poslanci, ktorí porušili zákon. „Keď principiálne, tak všetci,“ upozornil.

O probléme chce debatovať aj SNS. „Je to delikátna otázka, ktorá si vyžaduje politické rozhodnutie predsedníctva a poslaneckého klubu,“ doplnil podpredseda národniarov Anton Hrnko. Ústavný právnik a poslanec za Most-Híd Peter Kresák sa chce oboznámiť s rozhodnutím Ústavného súdu a jeho zdôvodnením. „Ak potvrdil pokutu, to znamená, že neprerušenie živnosti bolo porušením zákona, čo otvára možnosť ďalšieho konania, ale musím si to preštudovať,“ poznamenal Kresák.

Matovič rozhodnutie súdu zatiaľ nepozná. „Zaujíma ma zdôvodnenie, keďže v podaní som dobre vyargumentoval, čo je formálne podnikanie a čo je skutočné vykonávanie podnikateľskej činnosti,“ uviedol včera. Predpokladá, že výbor mu odhlasuje stratu mandátu.

Na to, že líder OĽaNO a poslanec NR SR Igor Matovič opäť porušuje zákon, upozornili ešte v septembri 2016 Peter Weisenbacher a Alena Krempaská z Inštitútu ľudských práv. Upozornili na to, že podľa živnostenského registra SR v tom čase živnosť s názvom Mgr. Igor Matovič – regionPRESS bola znovu aktívna.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií 16. júna 2016 rozhodol o tom, že Matovič zaplatí pokutu vo výške šesťnásobku platu poslanca parlamentu (1 961 eur). Dôvodom je, že poslanec s oneskorením obnovil pozastavenie svojej živnosti ešte v roku 2013.

Pozastavenie živnosti Matovičovi vypršalo 10. augusta 2013, pričom opätovne živnosť pozastavil až 2. septembra toho istého roku, čím porušil ustanovenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcie verejného činiteľa. Pozastavenie živnosti podľa zákona o živnostenskom podnikaní nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.

302 debata chyba
Viac na túto tému: #Igor Matovič #Ústavný súd SR