Asociácia na ochranu práv pacientov rokovala s VšZP o ozdravnom pláne

Asociácia na ochranu práv pacientov SR (AOPP) rokovala s predstaviteľmi Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VŠZP) aj o ich pripravovanom ozdravnom pláne. Pacientska organizácia zároveň požiadala vedenie zdravotnej poisťovne o informovanie o pripravovaných krokoch, ktoré sa budú dotýkať práve pacientov. Informovala o tom prezidentka AOPP Mária Lévyová.

06.03.2017 16:26
debata (3)

Asociácia otvorila diskusiu k ozdravnému plánu VšZP. Viaceré členské organizácie totiž asociácii pri­amo sprostred­kovali problémy, ktoré by mohol priniesť ich členom. Námietky sa týkali aj medializovaných navrhovaných zmien pri liečbe makulárnej degenerácie oka či hepatitídy C.

"Súhlasíme, že sa v zdravotníctve plytvá a je potrebné efektívne vynakladať finančné prostriedky. Chýbajúce financie v sektore však v žiadnom prípade nesmie pocítiť samotný pacient,“ prizvukuje Lévyová.

Generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan asociáciu ubezpečil, že opatrenia by nemali ísť na úkor dostupnosti liečby ochorení. "Zmeny v kategorizácii nie sú súčasťou ozdravného plánu. Napriek tomu, samozrejme, prioritou je, aby sa aj takéto opatrenia, ako aj samotný ozdravný plán, nedotkol pacienta. Teda, aby mal dostupnú liečbu,“ uviedol Kočan.

Asociácia ako najväčšia strešná pacientska organizácia požiadala VšZP aj o podporu pri zaradení do kategorizačných komisií ministerstva zdravotníctva. "Myslíme si, že práve účasťou pacientov by sme mohli vopred zabrániť nepresným informáciám, ale aj rozhodnutiam, ktoré môžu znížiť dostupnosť efektívnych liekov a zdravotníckych pomôcok. Ak v nich majú zastúpenie poisťovne, nemocnice, lekári, mal by mať aj pacient,“ doplnila Lévyová.

Podľa zverejnených informácií VšZP sľúbila AOPP podporu, spolu so záväzkom, že jednotlivé kroky z ozdravného plánu s asociáciou, ako aj so špecializovanými pacientskymi organizáciami, bude prerokovávať.

"Je pre nás dôležité, aby najväčšia poisťovňa pacientov vopred o svojich krokoch informovala. Je to totiž v konečnom dôsledku pacient, ktorého sa rozhodnutia poisťovní dotýkajú,“ dodala Lévyová. Asociácia a Všeobecná zdravotná budú naďalej pokračovať v spoločných stretnutiach.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #VšZP #Všeobecná zdravotná poisťovňa #ozdravný plán #Asociácia na ochranu práv pacientov