Poliačik: Na zrušenie Mečiarových amnestií nie je zmena ústavy nutná

Opozičný poslanec NR SR za SaS Martin Poliačik nepovažuje zmenu Ústavy SR za potrebnú na to, aby boli Mečiarove amnestie právne zrušené. Reagoval tak na návrh vládnej koalície, ktorý dnes predstavili lídri Robert Fico (Smer-SD), Andrej Danko (SNS) a Béla Bugár (Most-Híd) na tlačovej besede.

15.03.2017 12:13
Martin Poliačik Foto: ,
Poslanec SaS Martin Poliačik
debata (26)

Ako povedal Poliačik, podľa neho nie je zmena ústavy nutná. „Až 26 najlepších ústavných právnikov jednoznačne potvrdilo, že amnestie je možné zrušiť len samotným ústavným zákonom, a preto SaS podporí zrušenie amnestií ústavným zákonom,“ povedal.

Ako si vládny návrh Poliačik vysvetlil, každé ďalšie zrušenie nejakej amnestie v budúcnosti by potom bolo tiež posudzované ústavným súdom. „Myslím, že je to zbytočné prerozdeľovanie kompetencií národnej rade a ústavnému súdu,“ dodal s tým, že je presvedčený, že na zrušenie amnestií stačí novela ústavného zákona.

Podľa neho je návrh novely ústavného zákona z dielne opozičného poslanca Jána Budaja (OĽaNO-NOVA) vyhovujúci a zaň SaS zahlasuje v druhom čítaní tak, ako to urobila aj v prvom čítaní. „Nevieme predpokladať, čo prejde, ale naše stanovisko je, že nepokladáme zmenu ústavy za potrebnú,“ uzavrel. Nazdáva sa, že navrhovaná zmena samotnej ústavy, ktorú navrhuje vláda, je „nepotrebnou nadprácou“.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #Martin Poliačik #Mečiarove amnestie #zmena ústavy #zrušenie amnestie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy