Budaj zvoláva stretnutie ľudí, ktorí sú za zrušenie amnestií

Poslanec NR SR Ján Budaj (OĽaNO-NOVA) na pondelok zvoláva stretnutie ľudí, ktorí sú za zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara. Na stretnutí zaujmú postoj ku koaličnému návrhu zrušenia amnestií.

17.03.2017 13:45
debata (87)

Ako povedal dnes Budaj na tlačovej besede, premiér Robert Fico nikdy nechcel zrušiť amnestie. „Kiež by zmena Ficovho postoja bola úprimná. Postoj zmenil, lebo si uvedomuje, že tu nie je suverénom on, ale verejnosť. Je však otázka, či koná úprimne. Úprimne bude konať, ak verejnosť neustúpi,“ myslí si Budaj.

Budaj chce na stretnutie pozvať poslancov NR SR, ktorí hlasovali za jeho návrh v prvom čítaní. O zrušení Mečiarových amnestií bude parlament rokovať už na budúci týždeň na marcovej schôdzi NR SR. Poslanci v decembri posunuli do druhého čítania návrh poslanca Jána Budaja na zrušenie Mečiarových amnestií.

Návrh podporili okrem opozičných aj všetci prítomní poslanci za koaličnú stranu Most-Híd. Budajovi ide o amnestie udelené bývalým predsedom vlády Slovenskej republiky Vladimírom Mečiarom, ktorý vykonával niektoré oprávnenia prezidenta Slovenskej republiky v roku 1998.

Koalícia navrhuje novelizovať ústavu a rozšíriť kompetencie parlamentu o právo zrušiť trojpätinovou väčšinou amnestie, návrh na zrušenie bude musieť podať 30 poslancov. Zároveň dávajú kompetenciu Ústavnému súdu SR posúdiť do dvoch mesiacov návrh poslancov o zrušení amnestií, ak takéto rozhodnutie parlament prijme.

Ústavný súd bude môcť povedať, či je takéto rozhodnutie parlamentu platné, alebo nie. O návrhu na zmenu ústavy by mali poslanci rokovať hneď na úvod marcovej schôdze. Po tom, ako táto novela nadobudne účinnosť, bude môcť parlament rokovať o samotnom ústavnom návrhu zákona, ktorým sa rušia tak amnestie Vladimíra Mečiara, ako aj milosti prezidenta Michala Kováča.

Predseda parlamentu Andrej Danko potvrdil, že bude v parlamente u lídrov opozície hľadať podporu pre takéto riešenie. Podľa neho predložené riešenie je historickým kompromisom. Potešenie nad návrhom vyjadril aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár, ktorý zdôraznil, že koaliční partneri mali vôľu a ochotu hľadať riešenie.

Ak toto riešenie získa podporu 90 poslancov v parlamente, malo by byť možné došetriť prípad zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny z 31. augusta 1995. Otázka Mečiarových amnestií a ich zrušenie je téma, ktorú politici opakovane otvárajú. Téma opäť začala rezonovať po smrti prezidenta Michala Kováča.

87 debata chyba
Viac na túto tému: #OĽaNO #Mečiarove amnestie #Ján Budaj