Kotleba zneužil charitu

Nechutné. Šéf extrémistickej strany Marian Kotleba sa neštíti zneužiť ani charitu na to, aby podsúval fašistické symboly.

, 20.03.2017 20:00
kotleba, 1488 Foto:
Marián Kotleba odovzdáva šek v hodnote 1488 eur.
debata

Rodine so štyrmi deťmi, v ktorej je aj dieťa na vozíčku, daroval šek na sumu 1¤488 eur, čo je najtypickejšie číslo neonacistov. Hitlerovské Nemecko pritom likvidovalo svojich hendikepovaných ľudí, patrili medzi prvé obete Hitlera. Podľa Inštitútu ľudských práv ide o Kotlebov nehorázny počin, pri ktorom nechutným spôsobom zneužíva deti.

Predseda ĽS NS sa na internete prezentuje cez fotografiu, na ktorej sa nachádza spolu s matkou a so štyrmi deťmi, medzi nimi je aj chlapec na vozíčku. Kotleba jej odovzdáva šek, na ktorom svieti suma 1¤488 eur. Túto akciu organizovali kotlebovci v rámci osláv vzniku vojnového Slovenského štátu 14. marca.

Číslo 88 reprezentuje nacistický pozdrav „Heil Hitler“, pretože H je ôsme písmeno v abecede, a číslo 14 zas vyjadruje 14 slov rasistického vyhlásenia amerického extrémistu a člena Ku-klux-klanu Davida Lanea.

Polícia do uzávierky nereagovala, či bude prešetrovať túto akciu aj samotnú fašistickú symboliku.

Podľa Petra Weisenbachera z Inštitútu ľudských práv je to nehoráznosť. „Takto politicky použiť postihnuté dieťa je nechutnosť, je absolútne zjavné, o čo tam išlo,“ myslí si Weisenbacher.

V číslach skrytý odkaz mrazí oveľa viac. Jeden z prvých zákonov, ktorý nacisti schválili po prevzatí moci v roku 1933, bol zákon, ktorý umožnil vynútenú sterilizáciu ľudí s mentálnymi alebo fyzickými poruchami. Hendikepovaní ľudia boli v rámci nacistickej ideológie menejcenní a boli určení na likvidáciu.

Weisenbacher si myslí, že takáto politická strana by nemala existovať. „Ak chceme riešiť tento symptóm, tak musíme riešiť príčinu, a tá je, že táto strana bola podľa nášho názoru protiprávne zaregistrovaná, z toho dôvodu nemala právo kandidovať vo voľbách a nemá čo hľadať v parlamente,“ dodal s tým, že za žiadnych okolností nemala dostať peniaze zo štátneho rozpočtu, z ktorého nepochybne robí takéto mediálne hry a snaží sa šíriť nenávisť a extrémizmus. Z verejných zdrojov jej podľa výsledku minuloročných volieb patrí 3,6 mil. eur.

Napríklad Rakúsko si dáva pozor na extrémistickú symboliku. Pred dvomi rokmi tamojšie ministerstvo dopravy sprísnilo zákon o prideľovaní štátnej poznávacej značky. V legislatíve presne vymenovali, aké skratky, symboly a číselné kombinácie si už Rakúšania nebudú môcť na auto dať. Patrí k nim SS (elitné nacistické bojové oddiely), NSDAP (Národnosocia­listická nemecká strana pracujúcich), či HJ (mládežnícka organizácia Hitlerjugend), číselná kombinácia 420, označujúca 20. apríl, čo je deň Hitlerových narodenín, ale aj 18 – číselný symbol pre Adolfa Hitlera, aj 88, pod ktorým sa ukrýva nacistický pozdrav.

Na Slovensku môže majiteľ auta požiadať o číslo, ktoré si sám zvolí. Nesmie však obsahovať text hnutí, ktoré propagujú extrémizmus či neznášanlivosť. Polícia žiadosti najskôr skontroluje, slúži im na to príručka, ktorá im uľahčuje orientáciu v extrémistických symboloch.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Marian Kotleba #ĽSNS
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy