Spôsob páchania trestnej činnosti sa podľa ÚŠP prispôsobuje spôsobu komunikácie v modernej dobe. „Ide najmä o statusy na sociálnych sieťach, šírenie extrémistickej ideológie prostredníctvom internetu. Orgány činné v trestnom konaní preverujú viacero prípadov vyobrazenia extrémistických symbolov takzvaným "sprejerstvom“. V spolupráci so znalcami sa analyzuje a zvažuje trestná zodpovednosť pre šírenie extrémistickej, napríklad číselnej symboliky," povedala Tökölyová . Prokurátori podľa nej vyhodnocujú aj nenávistné prejavy, takzvaný „hate speech“, a to najmä proti rómskej a židovskej komunite.
Úrad špeciálnej prokuratúry prijíma trestné oznámenia a podnety od občanov
„Koordinátor boja proti extrémizmu na ÚŠP sa okamžite začal zúčastňovať na práci na medzirezortných pracovných skupinách VRAX (Výbor pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie zriadený na Ministerstve vnútra SR) a MEKO (Medzirezortná pracovná skupina odborníkov zameraná na elimináciu rasovo motivovanej trestnej činnosti, extrémizmu a diváckeho násilia zriadená na Prezídiu PZ), kde predstavuje návrhy, prednáša pripomienky a koordinuje kroky s políciou, bezpečnostnými zložkami, vládnymi aj mimovládnymi organizáciami,“ uviedla Tökölyová. Úrad špeciálnej prokuratúry podľa nej prijíma trestné oznámenia a podnety od občanov, ktoré vyhodnocuje a preveruje v spolupráci s príslušnou zložkou polície, konkrétne Národnou kriminálnou agentúrou. „Obe inštitúcie spolu úzko spolupracujú a majú naplánované ďalšie koordinačné stretnutia prokuratúry a polície,“ dodala Tökölyová.
Od začiatku tohto roka spadá extrémistická trestná činnosť do kompetencie Úradu Špeciálnej prokuratúry GP SR. Policajný zbor zase začiatkom roka zriadil Národnú jednotku boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorá spadá pod Národnú kriminálnu agentúru.