Fio bankaFio banka

Od začiatku roka riešila špeciálna prokuratúra 30 prípadov extrémizmu

Za prvý štvrťrok tohto roku rieši Úrad špeciálnej prokuratúry GP SR 30 trestných vecí týkajúcich sa extrémizmu.

03.04.2017 13:41
debata (26)
Ako informovala hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, tejto trestnej činnosti sa v pridelených spisoch venujú prokurátori oddelenia medzinárodnej kriminality, organizovanej kriminality a terorizmu ÚŠP.  V rámci prípadov, ktorými sa za tri mesiace tohto roku špeciálna prokuratúra zaoberala, bolo obvinenie vznesené v siedmich veciach, v dvoch z nich bol páchateľ rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu vzatý do väzby. Na základe sťažnosti obvinených bola však Najvyšším súdom SR väzba zrušená. Išlo o medializované prípady Sheily Sz. (močenie na korán, hanobenie moslimskej viery) a Petra P. (fyzický útok na francúzskeho študenta čiernej pleti v Banskej Bystrici). „Počas prvého štvrťroka dominujú prejavy pravicového extrémizmu, propagácia fašistickej ideológie, s tým spojených symbolov Tretej ríše a slovenského štátu. V drvivej menšine sú zastúpené prejavy ľavicového extrémizmu,“ skonštatovala Tökölyová. 

Spôsob páchania trestnej činnosti sa podľa ÚŠP prispôsobuje spôsobu komunikácie v modernej dobe. „Ide najmä o statusy na sociálnych sieťach, šírenie extrémistickej ideológie prostredníctvom internetu. Orgány činné v trestnom konaní preverujú viacero prípadov vyobrazenia extrémistických symbolov takzvaným "sprejerstvom“. V spolupráci so znalcami sa analyzuje  a zvažuje  trestná zodpovednosť pre šírenie extrémistickej, napríklad číselnej symboliky," povedala Tökölyová . Prokurátori podľa nej vyhodnocujú aj nenávistné prejavy, takzvaný „hate speech“, a to najmä proti rómskej a židovskej komunite. 

Úrad špeciálnej prokuratúry prijíma trestné oznámenia a podnety od občanov

„Koordinátor boja proti extrémizmu na ÚŠP sa okamžite začal zúčastňovať na práci na medzirezortných pracovných skupinách VRAX (Výbor pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie zriadený na Ministerstve vnútra SR) a MEKO (Medzirezortná pracovná skupina odborníkov zameraná na elimináciu rasovo motivovanej trestnej činnosti, extrémizmu a diváckeho násilia zriadená na Prezídiu PZ), kde predstavuje návrhy, prednáša pripomienky a koordinuje  kroky s políciou, bezpečnostnými zložkami, vládnymi aj mimovládnymi organizáciami,“ uviedla Tökölyová. Úrad špeciálnej prokuratúry podľa nej prijíma trestné oznámenia a podnety od občanov, ktoré vyhodnocuje a preveruje v spolupráci s príslušnou zložkou polície, konkrétne Národnou kriminálnou agentúrou. „Obe inštitúcie spolu úzko spolupracujú a majú naplánované ďalšie koordinačné stretnutia prokuratúry a polície,“ dodala Tökölyová. 

Od začiatku tohto roka spadá extrémistická trestná činnosť do kompetencie Úradu Špeciálnej prokuratúry GP SR. Policajný zbor zase začiatkom roka zriadil Národnú jednotku boja proti terorizmu a extrémizmu, ktorá spadá pod Národnú kriminálnu agentúru.

Facebook X.com 26 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #extrémizmus #Špeciálna prokuratúra