S dopravnou výchovou pomôžu škôlkar a psík

"Vieš čo, Emilko, aj ja viem jedno tajomstvo...," šepne zrazu havkovi do ucha. "Môj ocko si niekedy zabudne zapnúť pás. "Baf, musíš mu to vždy pripomenúť. Pred jazdou autom sa treba pripútať. Inak riskujeme svoj život," zavrčí psík. "Spoľahni sa!" sľúbi Kamilko psíkovi. Takto hravo, jednoducho, pomocou krátkych príhod a obrázkov vysvetľuje zázračné kriedové šteniatko z chodníka škôlkarovi Kamilkovi, jeho kamarátke Janke a všetkým malým čitateľom základy dopravnej výchovy.

, 19.04.2017 20:00
dopravná výchova, Lidl kniha, Foto: ,
S novou knihou Ako Kamilko stretol Emilka sa v stredu zoznámili predškoláci z Materskej školy Bulíkova 25 v Bratislave. Publikácia im hravou formou pomáha naučiť sa základy dopravnej výchovy.
2

Knižku príbehov s poučeniami pripravil obchodný reťazec Lidl v spolupráci s ministerstvom školstva, políciou a Slovenským Červeným krížom. Náklad 60-tisíc výtlačkov doručia tento a na budúci mesiac poštári v balíkoch do všetkých škôlok na Slovensku. Budú sa tak môcť dostať ku každému predškolákovi.

Ako prví v stredu publikáciu „otestovali“ a zároveň pokrstili budúci školáci z Materskej školy Bulíkova 25 v Bratislave. „Je dobrá, lebo sa tam naučíš, čo urobíš, keď ideš cez priechod pre chodcov a ešte veľa iných vecí z dopravy a môžeme si v nej aj vymaľovať obrázky. Keď ideš cez cestu, pozrieš sa na obidve strany, najprv vľavo, potom vpravo a potom sa pozrieš aj na semafor,“ zhodnotila šesťročná Adelka.

Knižka Ako Kamilko stretol Emilka tematicky nadväzuje na predchádzajúcu, s názvom Kamil a Emil na cestách. Tú dostalo vlani v septembri viac ako stotisíc druhákov a tretiakov vo všetkých základných školách na Slovensku.

„Po veľkom úspechu sme sa rozhodli vydať tento rok knihu aj pre predškolákov. Ide v podstate o pokračovanie príbehu, samozrejme, obsahovo, vizuálne, ale i zadaním úloh prispôsobené pre predškolákov, aby bola pre nich zrozumiteľná a aby sa z knižky dokázali čo najviac naučiť,“ konštatoval Matúš Gála, generálny riaditeľ spoločnosti Lidl Slovenská republika, ktorá knihu predškolákom venuje.

Ako dodal, obchodný reťazec ako spoločensky zodpovedná firma sa snaží pomáhať tam, kde to najviac treba. Deti sú denne vystavené mnohým rizikám – každý rok sa ich pri dopravných nehodách zraní niekoľko stoviek a podľa štatistík sa dokonca každý piaty úraz dieťaťa stane práve pri dopravnej nehode. Spoločnosť sa preto rozhodla podporiť prevenciu práve v tejto oblasti. Kniha získala príslušnú doložku ministerstva školstva, vďaka čomu patrí medzi odporúčané didaktické prostriedky pre materské školy.

Deti začínajú s dopravnou výchovou od troch rokov, hovorí riaditeľka Materskej školy na Bulíkovej ulici Soňa Hanzalová. Veku primeranou formou sa zoznamujú s dopravnými prostriedkami, so záchranným systémom, s dopravnými značkami a so základnými predpismi. V ich škôlke si napríklad modelujú dopravné ihrisko s textilnými priechodmi pre chodcov a vestami znázorňujúcimi semafor. Mimo areálu škôlky používajú dopravné vesty a zastavovacie terčíky. Skladajú tiež dopravné prostriedky a značky z lega.

„Predškoláci určite vedia zavolať záchranný systém, pretože sa môžu ocitnúť v núdzi bez pomoci dospelého. Taktiež samozrejme vedia základné veci týkajúce sa prechádzania cez cestu, dodržiavania pravidiel svetelnej signalizácie alebo, pokiaľ tam sú, dodržiavania pokynov učiteliek či iných dospelých osôb. Napríklad, že cez cestu majú prechádzať rýchlo, ale nie bežať, aby sa nepotkli,“ spresnila riaditeľka.

Domnieva sa, že pravidlá správania na ceste sa musia deti učiť zaujímavou formou. Ak tému priblížili trojročným deťom dopravnou rozprávkou, nemôžu to isté použiť u predškolákov. Ako Kamilko stretol Emilka je knižka určená hlavne pre päť- a šesťročné deti, ktoré od septembra nastupujú do školy. Čerpať z nej však môžu aj mladšie či staršie deti.

V elektronickej forme sú obe publikácie o dopravnej výchove pre deti dostupné i na internetovej stránke spoločnosti Lidl. „Táto kniha je veľmi zaujímavá a určite bude obohatením práce v predškolských triedach a aj doma,“ uzavrela riaditeľka materskej školy Hanzalová.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Lidl #materská škôlka #dopravná výchova