Konštatuje to Správa o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru SR za obdobie roka 2016, ktorú vypracoval rezort vnútra. Na odhaľovaní a objasňovaní trestnej činnosti policajtov v roku 2016 sa okrem inšpekčnej služby ministerstva vnútra, ktorá vzniesla obvinenie 98 policajtom, podieľala aj Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru SR, ktorá vzniesla obvinenie siedmim policajtom a Úrad hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboruSR , ktorý vzniesol obvinenie štyrom policajtom.
Z celkového počtu 109 obvinených policajtov v roku 2016 bolo z pohľadu miesta ich služobného zaradenia najviac obvinených v Bratislavskom kraji a Košickom kraji, rovnako po 23. Najviac trestných činov spáchaných policajtmi patrilo v roku 2016 do kategórie „proti poriadku vo veciach verejných“. Sem spadá napríklad trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa, trestný čin marenia spravodlivosti alebo trestný čin falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky.
Spolu 17 trestných činov „proti životu a zdraviu“
Spolu 17 trestných činov spadalo do kategórie „proti životu a zdraviu“. Sem spadá aj trestný čin vraždy, v súvislosti s ktorým boli v minulom roku policajti obvinení v dvoch prípadoch. „V prvom prípade išlo o medializovaný prípad, keď policajt po predchádzajúcej hádke zavraždil svoju snúbenicu. V druhom prípade v rámci objasňovania skutkov, ktoré páchali členovia organizovanej skupiny ešte v roku 2003, vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia Policajného zboru obvinil dnes už bývalého policajta z obzvlášť závažného trestného činu vraždy spáchaného formou účastníctva," konštatuje dokument. V rámci tejto kategórie boli zaznamenané taktiež napríklad trestné činy nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov a prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi alebo úmyselné trestné činy ublíženia na zdraví.
Zvyšné trestné činy, v súvislosti s ktorými boli v minulom roku obvinení policajti, spadali do kategórie „trestné činy proti majetku“ alebo „ostatné trestné činy“ kam spadá napríklad výtržníctvo a nebezpečné vyhrážanie.