Viac ako 59-tisíc Slovákov je bez práce dlhšie ako štyri roky

26.04.2017 11:07

Úrady práce na Slovensku evidovali ku koncu marca tohto roka 59 tisíc osôb, ktoré boli bez práce viac ako štyri roky. Medziročne ide o pokles o 12 tisíc osôb.

Viac ako štyri roky je tak v súčasnosti bez práce 23 percent z celkového počtu nezamestnaných. Počet nezamestnaných, ktorí sú evidovaní na úrade práce viac ako jeden rok, ku koncu tretieho mesiaca tohto roka oproti koncu marca vlaňajška klesol o 38,9-tisíca na 126,2-tisíca osôb. Vyplýva to zo štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Najviac dlhodobo nezamestnaných, ktorí sú v evidencii úradov práce viac ako štyri roky, sa nachádza v Prešovskom kraji. Ku koncu marca tohto roka išlo o 17,1-tisíca nezamestnaných. Najviac k tomu prispeli okresy Prešov, Kežmarok a Vranov nad Topľou, v ktorých počet nezamestnaných nad štyri roky presiahol 2,4-tisíca.

V Košickom kraji nemalo prácu viac ako štyri roky 15,3-tisíca evidovaných nezamestnaných. Najhoršia situácia bola v tomto kraji v okresoch Trebišov, Košice-okolie a Rožňava, keď v okrese Trebišov bolo takmer 3,6-tisíca ľudí s nezamestnanosťou nad štyri roky a v okresoch Košice-okolie a Rožňava nad 2,5-tisíca takýchto osôb.

Tretím najhorším krajom je z hľadiska dlhodobej nezamestnanosti Banskobystrický kraj. V ňom je bez práce viac ako štyri roky 13,6-tisíca osôb. Nad všetkými okresmi Banskobystrického kraja vyčnieva okres Rimavská Sobota, kde je vyše 4,7-tisíca ľudí nezamestnaných viac ako štyri roky.

Lepšia situácia je v Nitrianskom kraji, kde počet nezamestnaných nad štyri roky na konci marca dosiahol 4,4-tisíca osôb. Nasleduje Žilinský kraj, ktorý v tejto kategórii eviduje takmer 3,9-tisíca nezamestnaných. V Trenčianskom kraji počet ľudí bez práce nad štyri roky predstavoval 2,4-tisíca a v Bratislavskom kraji takmer 1,2-tisíca. Najlepšie je na tom Trnavský kraj, v ktorom počet dlhodobo nezamestnaných nad štyri roky dosahuje vyše 1,1-tisíca.

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku dosiahla ku koncu marca tohto roka 8,04 percenta. Oproti februáru sa miera evidovanej nezamestnanosti znížila o 0,35 percen­tuálneho bodu. Medziročne bola miera nezamestnanosti minulý mesiac nižšia o 1,85 percen­tuálneho bodu. Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 219 149 dispo­nibilných uchádzačov o zamestnanie. Oproti februáru ide o pokles o 9 516 ľudí. Medziročne počet uchádzačov, ktorí mohli okamžite nastúpiť do práce, klesol o 49 410 osôb.

#nezamestnanosť #Úrad práce #dlhodobo nezamestnaní #upsvar
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku