Popod Strečno sa pôjde ešte pomalšie

Ak najbližšie mesiace plánujete cestovať autom trasou medzi Žilinou a Martinom, vyrazte radšej s časovou rezervou. Od dnešného rána sa jazdí popod hrad Strečno v zúžených pruhoch a len tridsiatkou.

, 02.05.2017 20:00
Bralo pod Strečnom , Strečno, doprava, autá,... Foto: ,
Cesta medzi Žilinou a Martinom patrí medzi najvyťaženejšie, denne po nej ide 30-tisíc vozidiel a cez dopravné špičky tadiaľ prechádza súvislá kolóna áut.
debata (8)

Na hradnom brale pokračujú sanačné práce, ktoré sa začali vlani v novembri. Dnes štartujú aj práce na stabilizácii skalného previsu, ktorý je v dolnej časti masívu priamo nad cestou. Na ceste pod hradom bude stavenisko a na 40-metrovom úseku je potrebné zúžiť vozovku. „Doprava po ceste prvej triedy bude vedená v dvoch zúžených jazdných pruhoch, v šírke dvakrát tri metre, a rýchlosť bude znížená na 30 kilometrov za hodinu,“ približuje prednosta Okresného úradu v Žiline Michal Lavrík.

Cesta medzi Žilinou a Martinom patrí medzi najvyťaženejšie, denne po nej ide 30-tisíc vozidiel a cez dopravné špičky tadiaľ prechádza súvislá kolóna áut. Dopravné nehody a rôzne obmedzenia zväčša predstavujú pre vodičov komplikácie a zdržania. Odborník predpokladá, že to môže nastať aj teraz. „Problémom ani tak nie je to zúženie, ale rýchlosť. Pokiaľ tam bude 30-kilometrová rýchlosť, tak je veľmi reálny predpoklad, že sa budú tvoriť mnohokilometrové kolóny,“ mieni dopravný inžinier zo Žilinskej univerzity Ján Čelko.

Problémy môžu vznikať aj na najbližšej obchádzkovej trase cez Terchovú a malofatranskú dolinu. Práve tam vodiči mieria, ak je v Strečne dopravný problém či zápcha. „Množstvo ľudí už teraz radšej chodí z východného smeru na Žilinu práve cez Párnicu a Terchovú. Bude to ešte horšie, pretože pokiaľ budú vodiči vedieť, že je pod Strečnom obmedzenie, tak pôjdu cez Terchovú, kde bude v letných mesiacoch oveľa väčší nápor dopravy, ako je v súčasnosti, a bude to znamenať výrazné zhoršenie situácie aj tam,“ dodáva Čelko.

Sanačné práce na štyroch kritických skalných blokoch v Strečne, ktoré sú priamo pod hradnými múrmi, sa skončia v júni. Otázny je však termín skončenia prác v dolnej časti masívu. Zabezpečenie skalného previsu nad vozovkou, kde je potrebné vybudovať betónové piliere, má podľa plánov trvať 142 dní od dnešného začiatku prác. Obmedzenia na frekventovanej ceste tak budú zrejme platiť aj cez prázdninové obdobie, hoci ministerstvo životného prostredia o posunutí termínu definitívneho dokončenia sanácie skalného brala nehovorí. „Oficiálny termín ukončenia sanácie je 30. jún 2017. Ak dôjde k posunu termínu, určite budeme informovať,“ uvádza rezort.

Termín definitívneho ukončenia sanácie Strečna sa už raz posúval, z konca mája o jeden mesiac neskôr. Práce sa začali 12. novembra. Najprv sa pracovalo tak, že sa cesta uzatvárala na celých 32 hodín počas víkendov. Tento režim však bol pre nepriaznivé počasie prerušený zhruba na dva mesiace. Pri čistení brala sa objavili aj iné problémy, ako boli špecifikované v prieskume, a zhotoviteľská firma sa s nimi musela vyrovnať.

Najskôr horolezci vyčistili skalný masív od vegetácie a rozvoľnených skál, potom začali so sanáciou dutín a trhlín či s kotvením nestabilných skalných blokov. „Skalné bralo bude na vybraných častiach opatrené oceľovými sieťami,“ informoval ešte uplynulý mesiac hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

V lokalite Strečna je okrem najnovšieho dopravného obmedzenia ešte niekoľko ďalších. V smere od Žiliny je ešte pred bralom na dvoch poškodených mostoch znížená maximálna povolená rýchlosť na 50 km/h. Neďaleko Dubnej Skaly je na moste Košariská ponad železničnú trať poškodená dilatácia a tiež znížená rýchlosť. V smere z Vrútok na Žilinu je od februára zrušený rýchly jazdný pruh a trojpruhovú cestu nahradila na vyše dvoch kilometroch dvojpruhová.

© Autorské práva vyhradené

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Strečno
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy