Ako informovala na dnešnej tlačovej besede, medzi svoje tohtoročné priority zaradila aj audit opatrení prijatých Kanceláriou verejného ochrancu práv (VOP) počas pôsobenia jej predchodkyne Jany Dubovcovej v rokoch 2012–2017. Zámerom auditu je zistiť, či a ako sa odporúčania Dubovcovej napĺňajú v praxi.
Mária Patakyová zopakovala, že bude vo svojej činnosti nadväzovať na prácu svojej predchodkyne. Bude i naďalej podporovať hlas slabších, zraniteľných skupín, konať z vlastnej iniciatívy a pokúsi sa dodržať kontinuitu. Patakyová sa na tlačovej besede prihlásila k európskym hodnotám a uviedla, že je potrebné strážiť podstatu ľudských práv, ktorými sú sloboda, rovnosť, dôstojnosť a vedieť sa poučiť z tragédií minulosti. Inšpiráciou pre ňu je bývalý český ombudsman Otakar Motejl, ktorý svoju činnosť postavil na pilieroch odhodlanosti a odbornosti.
Vízia na 5 rokov
Novozvolená verejná ochrankyňa práv dnes podrobne predstavila svoju víziu na najbližšie päťročné obdobie. Úrad verejného ochrancu práv vytypoval niekoľko skupín obyvateľov, ktorých považuje za najzraniteľnejších. Okrem seniorov a pacientov medzi nich patria aj skupiny ľudí mimo dohľad verejnosti. Patakyová ich nazvala „ľudmi v tieni“ a zaradila medzi ne deti v detských domovoch, reedukačných a resocializačných zariadeniach, seniorov v domovoch sociálnych služieb, zaistených a zadržaných políciou a tiež obvinených a odsúdených vo väzbe a vo väzení. Medzi prioritami definovanými na celé funkčné obdobie sú okrem hlavných cieľov určených pre tento rok aj oblasti, ktoré sa týkajú ďalších skupín obyvateľov, a to živnostníkov, malých a stredných podnikateľov, ako aj žiakov a študentov. Patakyová nezabúda ani na ochranu ľudských práv v oblasti životného prostredia a kultúrneho dedičstva.
Súčasťou vízie ombudsmanky je i niekoľko noviniek. Jednou z nich je vytvorenie návodu na účinnú pomoc ľuďom, ktorý nesie pracovný názov Ombudsmankin sprievodca galaxiou orgánov verejnej správy. Patakyová sa domnieva, že „nie je jednoduché sa v tejto problematike zorientovať ani pre znalcov práva, a o to je to zložitejšie pre občanov“. Ako upozornila, hlavnou funkciou Kancelárie verejného ochrancu práv je totiž riešenie podnetov od občanov. „Našou úlohou je zorientovať občanov v tom, s čím sa môžu na ombudsmana obrátiť. Takmer polovici z podávateľov musíme odpovedať, že je nám to ľúto, ale ich problém nespadá do našej pôsobnosti. A to nie je odpoveď, ktorú chcú počuť,“ zdôraznila. Patakyová okrem toho sľubuje vybudovanie moderného on-line úradu a po novom i zameranie sa na ochranu základných práv a slobôd právnických osôb, podnikateľov a živnostníkov.
Pálčivá téma extrémizmus
Ochrankyňa verejných práv kladie dôraz i na osvetovú činnosť a všíma si, že čoraz pálčivejšou je téma extrémizmu a stanovenie hraníc slobody prejavu na internete. Tu sa chce zamerať na žiakov a učiteľov základných a stredných škôl. Rada by sa zapojila i do Olympiády ľudských práv, ktorá sa na budúci rok uskutoční už po dvadsiaty raz a zapája sa do nej takmer polovica stredných škôl na Slovensku.
Ombudsmanka vyhlásila, že posilnenie nezávislosti verejného ochrancu práv je potrebné dosiahnuť aj opätovným vytvorením vlastnej rozpočtovej kapitoly v štátnom rozpočte. Zároveň dodala, že jej snahou bude rozšírenie inštitútu do regiónov a rozvoj domácej i zahraničnej spolupráce. Patakyová pripomenula, že kancelária je v súčasnosti personálne poddimenzovaná a zamestnáva iba 35 ľudí, namiesto 57, čo schválila vláda.
Máriu Patakyovú do funkcie nominovala vládna strana Most-Híd. Vo funkcii vystriedala doterajšiu ochrankyňu ľudských práv Janu Dubovcovú 29. marca.