V kauze platinové sitká vypovedal posledný naplánovaný svedok

09.05.2017 14:18

Svedok vypovedal v kauze pre štát nevýhodného predaja platinových sít na Okresnom súde Bratislava I.

Muž pôsobil v roku 2011 ako konateľ jednej z firiem, ktorá sa zúčastnila na elektronickej aukcii s cieľom kúpiť sitá, ale neuspela. Súd mal s predvolaním tohto svedka v minulosti problémy, keďže sa viackrát nedostavil. Musela ho preto zadržať polícia.

Svedok podľa vlastných slov pôsobil ako konateľ v spoločnosti Euroinvest. V priebehu elektronickej aukcie sedel vo firme za počítačom a na príkaz majiteľa navyšoval v aukcii finančné ponuky za firmu. „Aukcia trvala krátko, možno nejakých desať minút,“ povedal s tým, že na záver sa vyskytol technický problém.

„Na konci majiteľ chcel, aby som tam dal ešte vyššiu sumu, ale nedalo sa,“ uviedol. Spoločnosť, ktorú zastupoval, skončila nakoniec podľa neho na druhom alebo treťom mieste. Na margo obžalovaných sa vyjadril, že nikoho z nich nepozná ani o pozadí kauzy nič nevie.

Obžalovaní vinu popierajú

V tomto prípade čelia obžalobe z obzvlášť závažného zločinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku spáchaného formou spolupáchateľstva bývalý vedúci služobného úradu Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) Jozef L. a exriaditeľ odboru mobilizačných rezerv a pohotovostných zásob SŠHR Ján K.

Znalec z oblasti strojárstva Ondrej B. je zároveň obžalovaný aj z prečinu nepravdivého znaleckého posudku, tlmočníckeho úkonu a prekladateľského úkonu. Jozef L. a Ján K. boli členmi komisie na vyhodnotenie ponúk v elektronickej aukcii, v ktorej sitká predali. Vinu všetci traja obžalovaní odmietajú.

Podľa obžaloby v prípade predaja platinových sitiek obžalovaní nenakladali s majetkom štátu s maximálnou hospodárnosťou. Naopak, namiesto toho účelovo pribrali do konania znalca z odboru strojárstvo. Ten podľa výsledkov policajného vyšetrovania stanovil všeobecnú hodnotu platinových sitiek na 81 720 eur.

Štát mohol získať až takmer tri milióny eur

K nízkej hodnote dospel tak, že sa v znaleckom posudku z 29. marca 2011 nezaoberal tým, že sitká sú z drahých kovov, a to s obsahom 90 až 95 percent platiny a päť až desať percent ródia. Pri elektronickej aukcii z júla 2011 tak boli podhodnotené. Slovenská republika zastúpená Správou štátnych hmotných rezerv uzavrela potom kúpnu zmluvu s bratislavskou spoločnosťou v hodnote 667 656 eur. Reálna hodnota platinových sitiek však podľa polície na trhu predstavovala najmenej 2 895 490 eura.

Na predaj platinových sitiek upozornila televízia Markíza. Sitká, ktoré Správa štátnych hmotných rezerv ponúkala v elektronickej aukcii v júli 2011, obsahovali 92 percent platiny a osem percent ródia. Gram platiny stál v tom čase podľa informácií Markízy 38 eur a gram ródia 43 eur. Cena za gram zliatiny tak bola 38,50 eura. Štát však za gram zliatiny dostal 10,60 eura, čo je asi štvrtina z trhovej ceny.

#platinové sitká #Okresný súd Bratislava I. #kauza platinových sitiek
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku